Remiză la Mioveni

Gloria, privată de două puncte după o gafă în defensivă

Meci încheiat nedecis joi seară, între Mioveni și Gloria. Gloria a deschis scorul în minutul 37, la una dintre puținele acțiuni ofensive mai coerente ale primei reprize. Chică-Roșă a trimis în plasă după ce fusese servit de Mihnea Rădulescu, în fața porții.

După pauză, Gloria a făcut pasul înapoi, permițând argeșenilor să preia controlul ostilităților. Egalarea putea veni în minutul 58, după o gafă enormă a lui Prejmerean, care a încercat dribleze în postura de ultim apărător, a pierdut balonul, dar din fericire, Cărăuș, scăpat singur cu portarul, a fost stopat de Greab. Mingea scoasă de portarul buzoian a fost respinsă, ulterior, de pe linia porții, de Dobrosavlevici.

Mioveni a egalat după o altă gafă a unui jucător buzoian. De data aceasta Crișan a greșit nepermis, faultându-l pe Ivan la marginea careului, undeva în lateral, zonă în care pericolul nu era iminent. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Blănaru.

Minutul 87 putea aduce cele trei puncte Gloriei, dar Șteau a reluat slab, din 6 metri, pe lângă poartă.

1-1 la final, iar Gloria urcă, deocamdată, pe locul IV al play-off-ului, cu 36 de puncte.