Remiză în finalul turului pentru handbalistele Gloriei

• Dunărea Brăila – SCM Gloria Buzău 26-26 (12-14)

SCM Gloria a ratat ocazia de a încheia prima parte a campionatului pe locul 4, ceea ce ar fi însemnat o performanță de excepție pentru o nou promovată. Pentru aceasta, echipa buzoiană ar fi avut nevoie de o victorie în partida din deplasare cu Dunărea Brăila, disputată duminică seară, în ultima etapă a turului Ligii Naționale. Nu se anunța însă deloc un meci ușor.

Brăilencele veneau după o victorie surprinzătoare la Bistrița, cu o etapă în urmă, și aveau nevoie, la rândul lor, de toate cele 3 puncte, pentru a nu-și agrava și mai mult situația din clasament. Pe teren, Gloria a arătat care este echipa mai bună. Cu rusoaica Yulia Khavronina în zi de grație-, interul dreapta adus de la defuncta CSM Roman având să înscrie 10 goluri până la final-, formația buzoiană a controlat prima repriză, pe care a încheiat-o în avantaj de două goluri, 14-12. Sub amenințarea poziției din clasament, dar și pe fondul unui început mai slab de repriză al oaspetelor, Dunărea a revenit în joc în debutul părții secunde, a trecut la conducere și chiar s-a desprins la două goluri, 20-18, în minutul 42.

S-a jucat apoi pe contre și a venit rândul buzoiencelor să-și recâștige avantajul pe tabelă, 24-23 în minutul 51. Finalul a avut aspecte dramatice. Dunărea conducea în minutul 56 cu 26-25, Khavronina a ratat o aruncare de la 7 metri în minutul 58, dar tot rusoaica, în ultimul minut, a marcat golul egalizator, pentru un punct care menține echipa buzoiană pe locul 6, la jumătatea campionatului. Pentru Gloria urmează două deplasări consecutive extrem de grele, la Rm. Vâlcea și la Cisnădie.

Marcatoare SCM Gloria: Yulia Khavronina – 10 goluri, Cristina Nan, Dziana Ilyna, Laura Leahu și Marija Gedroit – câte 3 goluri, Mădălina Predoi și Diana Predoi – câte 2 goluri.