duminică, 28 februarie 2021

Remiză cu gust de eșec în fața ultimei clasate. HC Buzău, în continuare pe loc de play-off

• HC Buzău – CSM Botoșani 26-26 (14-15)

Sentimente amestes­cate după una dintre surprizele de până acum din Liga Națională de handbal masculin. HC Buzău nu s-a ales decât cu un punct în urma duelului cu ultima clasată, CSM Botoșani, în primul meci al etapei a 12-a Ligii Naționale, disputat vineri dimineață în Sala Polivalentă din Capitală. Un punct după ce a fost condusă aproape tot meciul, a avut avantaj în final și a fost egalată din 7 metri în ultima secundă! Fără niciun punct în 11 etape, nou-promovata din Botoșani a chinuit serios echipa buzoiană în prima repriză, pe care a condus-o și cu un avans de trei goluri la capătul primului sfert de oră (8-5, min. 14). Trei goluri consecutive semnate de Milosevic jr., Esteki și Mironescu au restabilit o egalitate care nu mai fusese consemnată decât în startul jocului. Și abia din acel moment Buzăul a revenit mai consistent în joc, dar avantajul a fost tot de partea moldovenilor după primele 30 de minute: 15-14. Și partea secundă a fost tot o cursă de urmărire a buzoienilor, care, totuși, au preluat conducerea în final, 25-24 (57 – gol Esteki) și 26-25 (59 – gol Mironescu). Dumitrana a fost omul acestei a doua reprize, cele cinci reușite ale sale venind în momente când jocul risca să se „rupă” periculos în favoarea moldovenilor. Din păcate, Adomnicăi a transformat pentru Botoșani o aruncare de la 7 metri la ultima fază a meciului și s-a terminat 26-26, rezultat care o păstrează în conti­nuare pe HC Buzău pe locul 8, ultima poziție care asigură accesul în play-off.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Dumitrana (8 goluri), Esteki (8), Mironescu (4), Vuk Milosevic (3), Bejinariu (2), M. Anton (1), Scarlat, Vujadinovic, Pelidija, Tălmaciu. Antrenor: Pero Milosevic.

Ultimele trei etape din tur, în două turnee la Sf. Gheorghe

Trei etape au mai rămas de jucat din turul Ligii Naționale de handbal masculin, iar Federația este decisă să pună punct primei părți a campionatului prin două turnee la Sf. Gheorghe. Astfel, primul, cu etapele a 13-a și a 14-a, este programat pe 16 și 17 decembrie, când HC Buzău le va întâlni pe CSM Reșița și CSM București. Turul va lua sfârșit pe 23 decembrie, cu etapa a 15-a, Dobrogea Sud Constanța fiind ultima adversară din acest an a buzoienilor.