Rareș Șipoș, o nouă medalie de bronz pentru tenisul de masă buzoian

După medalia de bronz cucerită în proba indivi­duală din cadrul Campionatelor Naționale de tenis de masă – tineret, Rareș Șipoș, sportiv legitimat la SCM Gloria Buzău, s-a clasat pe a treia treaptă a podiumului și în Cupa României, categoria seniori, competiții ce s-au desfășurat săptămâna trecută în sala Clubului Sportiv Școlar din Buzău. Finala masculină a fost câștigată de Alexandru Cazacu (CS Mioveni), care l-a învins pe Darius Movileanu (Steaua București) cu scorul de 3-2. Pe poziția a treia a clasamentului s-au clasat, la egalitate, Rareș Șipoș și Dragoș Bujor (Steaua București). În semifinale, Movileanu s-a impus cu 3-1 în fața lui Șipoș, iar Cazacu l-a întrecut pe Bujor cu 3-1. În finala feminină, Bernadette Szocs (Steaua București) a trecut cu 3-0 de colega sa de club, Andreea Dragomanu. ­Po­diu­mul a fost completat de două jucătoare de la CSM Bistrița, Tania Plăian și Adela Strună. În semifinale, Bernadette Szocs a învins-o cu 3-0 pe Adela Strună, iar Andreea Dragomanu a dispus cu același scor de Tania Plăian.

Steliștii Andreea Dragomanu și Darius Movileanu au câștigat trofeul în întrecerea de la tineret. (M.B.)