Puțin suspans în meciul voleibaliștilor Gloriei

SCM Gloria Buzău – CSM Câmpia Turzii 3-1 (16, -21, 15, 17)

Puțin suspans nu strică, și-au spus, probabil, volei­baliștii Gloriei, înaintea celui mai accesibil meci din campionat, cel disputat sâmbătă, la Sala Sporturilor, împotriva ultimei clasate, CSM Câmpia Turzii, formație ce acumulase doar un punct în primele 15 etape.

Nimeni nu punea la îndoială calitatea de mari favoriți a elevilor lui Răzvan Parpală, care se impuse­seră lejer și în precedentele două partide din acest sezon, în tur, la Câmpia Turzii și în Cupa României, la Buzău.

Partida a început în nota așteptată, cu atacuri pentru care nu a existat ripostă din partea oaspeților, astfel că setul s-a încheiat repede, 25-16. În actul secund, s-a produs un scurt-circuit în evoluția Gloriei, poate și relaxată în ideea că victoria finală va veni oricum. Ardelenii au pro­fi­tat de nivelul mai scăzut al jocului gazdelor și, surprinzător, și-au adjudecat setul la 21! Până la urmă, așa cum avea să se și dovedească, a fost doar un simplu foc de paie.

Buzoienii au taxat dur îndrăzneala adversarilor de a le lua un set, iar următoarele două acte, și ultimele, n-au mai avut istoric, Gloria impunându-se la 15 și, respectiv, la 17. Cu această victorie, echipa buzoiană se menține pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Sâmbătă, în penultima etapă a sezonului regulat, voleibaliștii Gloriei vor evolua la Baia Mare.