Puncte irosite dramatic la Timişoara

Handbaliştilor de la HC Buzău le-a fost dat să trăiască una dintre cele mai şocante experienţe poate chiar de la promovarea în Liga Naţională în partida susţinută sâmbătă, la Timişoara, împotriva Politehnicii, în etapa a 2-a a campionatului! Cum altfel s-ar putea caracteriza o partidă controlată, uneori autoritar, de echipa buzoiană, dar care s-a încheiat cu victoria gazdelor, care au întors în ultimele nouă minute un avans de patru goluri al „lupilor”, pentru o victorie la două „lungimi” diferenţă?!

Cum partida cu Dinamo, de la Sala Sporturilor, din runda inaugurală, nu putea intra în discuţie, „lupii” au luat cu adevărat startul în noul campionat în partida de pe Bega, pe care au început-o perfect, cu un 4-0 în primele tot atâtea minute. Timişoara şi-a revenit şi a echilibrat disputa, ba chiar a trecut în avantaj, 10-9 (17) şi 12-10 (22). Finalul primei reprize a aparţinut însă oaspeţilor, care au răsturnat scorul de la 14-12 la 14-15, prin Juskenas şi Mitrovic, balticul cu o „dublă”.

Tot Buzăul a avut controlul şi în debutul părţii a doua, Glendza, de două ori şi Nosrati urcând scorul la 18-14. Dumitrana a marcat de două ori la rând şi a stabilit cea mai mare diferenţă a partidei, de 5 goluri, 15-20 (35), menţinută constant de Mironescu,  Nosrati şi Mitrovic, 19-24 (45). Apoi, ce s-a întâmplat, nu prea mai are logică! Timişoara a declanşat o cursă de urmărire fantastică şi, cu un parţial de 10-3 (!), a obţinut o victorie care părea imposbilă, 32-30!

După două etape, HC Buzău nu are niciun punct şi cu atât mai mult este obligatorie victoria în următoarea etapă, sâmbătă, de la 18.00, la Sala Sporturilor, în meciul cu nou-promovata CSM Od. Secuiesc.

TIMIŞOARA: Lazăr, Pal – Marjanovic – 9 goluri, Furak (5), Baican (5), Trif (4), Sadoveac (4), Fenici (3), Cîtu (1), Cîmpan (1), Păiuş, Dumitrescu, Bran, Szabo, Cristescu. Antrenor: Attila Horvath.

HC BUZĂU: Crăciunescu, Manole, Tcaciuc – Glendza – 10 goluri, Mitrovic (5), Dumitrana (3), Nosrati (3), Juskenas (2), Meduric (2), Bejinariu (2), Barros (2), Mironescu (1), Broască, Anton. Antrenor: Gabriel Armanu.