Primul amical, rezultat nedrept: Petrolul Ploieşti – Metalul Buzău 3-1 (2-1)

Restart şi pentru Metalul, după aproape 6 luni de pauză! Cu mai puţin de trei săptămâni înaintea începerii noului sezon al Ligii a 3-a, după acceptul sanitar, echipa buzoiană a disputat primul amical al verii! Devenit deja o tradiţie în perioada precompetiţională, duelul cu divizionara secundă Petrolul Ploieşti şi-a consumat, joi, un nou episod, al treilea, ce a fost găzduit de stadionul „Ilie Oană”. Ploieştenii, pentru care testul cu elevii lui Vali Stan a fost ultimul înaintea startului în campionat, s-au impus cu scorul de 3-1 (2-1), dar rezultatul este oarecum nedrept după felul în care s-au derulat evenimentele în joc. Buzoienii au avut un gol perfect valabil, anulat la scorul de 1-0 pentru gazde, iar pe parcursul meciului, în special în partea secundă, s-au întrecut în ratări la poarta Petrolului, cu D. Stan, Badea, Ispir şi Bardaş autorii celor mai clare ocazii. Unicul gol al Metalului, marcat înainte de pauză, i-a aparţinut lui Cătălin Bardaş (37).

„Ne-am prezentat nesperat de bine pentru un joc disputat după atâtea luni de pauză şi împotriva unui adversar atât de valoros, ce vizează promovarea în Liga I. Sunt mulţumit de cum am jucat în condiţiile acestea, că ne-am creat ocazii, că am dominat jocul în partea secundă, tactic şi fizic. Păcat de scor, nu a reflectat realitatea, am fi putut înscrie de mai multe ori”, a declarat, pentru OPINIA, antrenorul Metalului, Vali Stan.

Metalul: S. Creţu – Şt. Păun, Şt. Nedelcu, Mihăeş, Spătaru – Zamfirescu, Ispir, D. Stan, An. Badea – Pavel, Bardaş. Au mai jucat: Popescu, Chiriţescu – Manea, S. Sava, D. Mihai, Ad. Badea

Sâmbătă dimineaţă, în Regie, Metalul va susţine următorul amical împotriva colegei de eşalon Rapid 2, iar miercuri, 2 septembrie, un alt test împotriva unei divizionare C, la Galaţi, cu SC Oţelul.

Amănunte, pe larg, de la Metalul, în ediţia print a cotidianului OPINIA de luni, 31 august.