Podiumul zâmbeşte Buzăului în Liga a 3-a

Rm. Sărat şi Metalul au punctaj maxim şi niciun gol primit, Limpeziş a luat deja 12

O a doua etapă la rând fastă pentru două dintre reprezentantele Buzăului în Liga a 3-a. Metalul şi CSM Rm. Sărat au ajuns la două consecutive fără gol primit şi o încadrează pe podium pe Aerostar Bacău, cealaltă formaţie cu punctaj maxim din serie. În schimb, Limpeziş suferă după încă un eşec dur şi 12 goluri deja primite.

METALUL BUZĂU – DINAMO BACĂU 2-0 (1-0)

După un debut ideal de campionat, cu o victorie şi o evoluţie foarte bună în faţa principalilor rivali de la CSM Focşani, Metalului nu i-a picat bine eliminarea din Cupa României, la Blejoi, în urma loviturilor de departajare, astfel că s-a întors la campionat cu gândul revanşei.

Tot pe sintetic a evoluat echipa buzoiană şi în runda a doua, iar adversară a fost Dinamo Bacău. Cuvântul de ordine, evident, „victoria”, iar, în plus, antrenorul Vali Stan spunea înaintea jocului că, pe lângă cele trei puncte, foarte importante, îşi dorea mult ca echipa să nu primească gol. Iar băieţii săi l-au ascultat întocmai! Cu câte un gol pe repriză, Ştefan Nedelcu (30) şi Adrian Moldovan (71), Metalul a bifat a doua victorie la rând, trei puncte numai bune pentru linişte şi concentare înaintea următorului joc, extrem de dificil, vineri, la Bacău, pe terenul Aerostarului.

„A fost un meci dificil. Dinamo Bacău s-a schimbat total faţă de sezonul precedent. E important că am legat victoriile, după două meciuri grele. Avem un moral bun pentru a pregăti meciul cu Aerostar. Nu există neapărat un secret. Ne-am pregătit foarte bine atât tactic, cât şi fizic, şi, mai mult decât atât, suntem un grup unit, o familie. Este un gol special şi îl dedic iubitei mele”, a declarat marcatorul primului gol din partida cu Dinamo Bacău, Ştefan Nedelcu, pentru pagina oficială de Facebook a clubului.

SPORTING LIEŞTI – CSM RM. SĂRAT 0-1 (0-0)

După distracţia de pe teren propriu din prima rundă a noului sezon, 9-0 cu Dacia Brăila, CSM Rm. Sărat a trecut la lucruri serioase şi a avut parte de o deplasare pe terenul uneia din formaţiile bune ale seriei, Sporting Lieşti, acolo de unde nu multe echipe pleacă cu punct sau puncte. După o primă repriză cu ocazii mari de ambele părţi, câte două, dar fără goluri, reuşita lui Matei Constantinescu din minutul 77 a deblocat tabela şi a adus râmnicenilor o victorie muncită şi dorită, după cum spunea şi antrenorul Marius Tîrîlă la final: „O victorie muncită şi meritată, împotriva unui adversar agresiv din toate punctele de vedere şi care cedează foarte rar puncte acasă. Deşi am câştigat un joc important, am avut şi anumite momente când nu am arătat bine pe fondul lipsei de concentrare a unor jucători în situaţii cheie ale partidei. Creştem de la joc la joc, acumulăm încredere şi remediem tot de la joc la joc, aspectele tactice negative apărute atât individuale, cât şi colective şi cred că acesta este lucrul cel mai important în momentul de faţă. Felicit băieţii pentru dăruire şi atitudine, este meritul lor”.  Etapa următoare, vineri, de la 17.00, CSM Rm. Sărat o aşteaptă pe Voinţa Limpeziş pentru primul derby local al sezonului regulat.

VOINŢA LIMPEZIŞ – UNIREA BRANIŞTEA 0-4 (0-4)

Campioana încă nu-şi găseşte locul la acest nivel. După 3-8 la Bacău, cu Aerostar, în primul meci de pe teren propriu de la promovarea în Liga a 3-a Voinţa Limpeziş a cedat cu 0-4, scor stabilit încă de la pauză, în faţa gălăţenilor de la Unirea Braniştea. Buzoienii au deja 12 goluri primite în doar două partide, doar copiii Brăilei, cu 16 stând mai rău la acest capitol.