Poarta, călcâiul lui Ahile

HC pierde la Suceava și e pe 8

Evoluțiile celor de la HC Buzău aduc, în acest început de sezon, cu grafica unei electrocardiograme. Sau, mai pe românește, una caldă, una rece. Lupii n-au reușit să se întoarcă de la Suceava cu puncte, după un meci echilibrat, în care jocul a mers, numai că buzoienii nu au fost ajutați absolut deloc de portari. Procentajul celor doi goalkeeperi, Tcaciuc și Komok, a fost unul cum rar găsești în casetele tehnice. Două parade, câte una de fiecare, la 35 de aruncări expediate de suceveni. Nici Crăciunescu al treilea portar, nu a reușit să apere nicio minge, acesta evoluând, ce-i drept, destul de puțin.

În ciuda evoluției slabe a portarilor, buzoienii au ținut aproape de adversari, meciul fiind decis abia în ultimele 10 minute. Csog, pe contraatac, a dus Suceava la plus 3 (33-30), moment psihologic căruia băieții de la HC nu i-au făcut față. Câteva minute  mai târziu, același Csog înscria pentru 38-32, pecetluind soarta partidei.  Buzoienii au mai redus din diferență însă doar pentru statistici. La final, 39-35 pentru gazde iar HC coboară până pe 8.

Etapa viitoare, Lupii joacă acasă, cu Politehnica Timișoara. Meciul e programat sâmbătă, pe 7 octombrie.