Pe urmele lui Drăgulescu! Gabriel Burtănete, viitorul star al gimnasticii românești!

Decembrie cu adevărat magic pentru gimnastica românească și, în particular, pentru cea buzoiană! Într-o perioadă în care performanțele sportive pot fi numărate pe degete, avem un campion european într-o probă de mare tradiție și maximă vizibilitate: ­sări­turile.

Duminică, la Mersin, în Turcia, Gabriel Burtă­nete, gimnastul buzoian ­des­coperit și crescut de Clubul Sportiv Școlar, acum la Steaua București, a devenit noul campion european la sărituri, în cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică masculină, juniori și seniori. Gabriel Burtănete, care a avut cea mai mare medie și în calificări, s-a impus cu un rezultat de 14,283, după sărituri de 14,266 și 14,300. Pe locul secund s-a clasat ucraineanul Ilia Kovtun, cu 14,033, al treilea a fost turcul Bora Tarhan, cu 14,016. Destul de aproape de o medalie a fost și fratele geamăn al lui Gabriel, Robert, care a terminat pe locul 4, cu 13,899 (13,933, ­res­pectiv 13,866), după ce avusese a doua medie în calificări. De asemenea, Robert a fost la un pas de ,,bronz” și la inele, unde a încheiat finala tot pe locul 4. La individual compus, Gabriel s-a clasat pe locul 5, iar fratele său pe 13. La un aparat la care un alt român, Marian Drăgulescu, a scris istorie, Gabriel Burtănete și-a reconfirmat cu acest prilej supremația, el fiind medaliat cu aur și la Campionatul Mondial de juniori desfășurat anul trecut la Gyor, în Ungaria.

Un alt buzoian este campion național absolut la Juniori 2!

Luna trecută, Iustin Mihai, gimnast legitimat la CSS Buzău și component al lotului național, a realizat un concurs de excepție în cadrul Campionatelor Naționale de juniori 1 și 2 și seniori de la Ploiești, cucerind nu mai puțin de șase medalii, dintre care patru au fost de aur, printre care și cea de la individual compus. Tânărul gimnast buzoian, care este pregătit la CSS Buzău de profesoara Gabriela Constantin, a devenit astfel campion național absolut al juniorilor 2! Iustin Mihai a mai cucerit titlurile naționale la inele, sărituri și paralele, alte două medalii de argint venind la sol și bară.