Pauză cu folos. Fosta echipă a lui Pustai, parteneră de amical cu FC Buzău

FC Buzău a fost una dintre echipele care a ­pro­fitat din plin de pauza datorată meciurilor echipei naționale din preliminariile CM 2022. Echipa buzoiană a disputat, în deplasare, un meci amical împotriva grupării de Liga 1 Gaz Metan Mediaș, fosta formație la care actualul antrenor al Buzăului, Cristi Pustai, a scris istorie. Cei doi tehnicieni, Pustai și Ilie Poenaru, au decis ca amicalul să se dispute pe durata a două reprize a câte 60 de minute fiecare. La final, Gaz Metan s-a impus cu scorul de 2-0, cele două goluri fiind marcate într-un interval de patru minute, în prima repriză. Răzvan Grădinaru a deschis scorul în minutul 19, iar Ovidiu Horșia a dublat avantajul gazdelor în minutul 23.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Wiktorski, A. Lopez, T. Oltean, Gaitan, Cârstocea, Al. Munteanu, Ekollo, Cr. Ciobanu, Chică-Roșă. Rezerve: Horeboiu – Oteliță, Mondragon, Ghinga, C. Toma, Vîrtej, Pațur­că, Kanda, Cip. Petre. Antrenor: Cristian Pustai

Odată cu reluarea campionatului, pentru echipa buzoiană urmează un adevărat tur de forță. Primul test va fi sâmbătă, la Brăila, cu Dacia Unirea, după care urmează confruntarea cu Unirea Slo­bozia pe arena din Crâng și, tot aici, meciul de Cupă cu Dunărea Călărași. Finalul lunii o găsește pe FC Buzău la Timișoara, pentru duelul cu Ripensia.

Când se joacă FC Buzău – Dunărea Călărași, în optimile Cupei României

Federația Română de Fotbal și televiziunile dețină­toare de drepturi TV au stabilit programul exact al meciurilor din faza optimilor de finală ale Cupei Româ­niei. Partida dintre FC Buzău și Dunărea Călărași va avea loc joi, 28 octombrie, de la ora 15.00 și va fi transmisă în direct la TV pe Digi Sport 1, Tele­kom Sport 1 și Look Sport. Meciul se va juca pe stadionul din Crâng într-o singură manșă, eliminatorie.