Pare simplu, dar Pustai cere atenție maximă! FC Buzău, o nouă provocare

Dacia Brăila – FC Buzău, sâmbătă, de la ora 11.00

Cu 10 meciuri la rând fără înfrângere, șapte în campionat și trei în Cupa României, FC Buzău își poate prelungi seria invincibilății și după această etapă, a 10-a, la revenirea în campionat, după pauza ­de­dicată echipei naționale. Sâmbătă, în runda a 10-a a campionatului, echipa din Crâng o întâlnește în deplasare pe Dacia Brăila, penultima clasată, practic cea mai slabă echipă din campionat, cu doar două puncte cucerite în prima jumătate a turului. Asta nu înseamnă că FC Buzău ar putea lăsa garda jos sau că meciul nu ar fi tratat cu maximă atenție. Antre­norul Cristi Pustai știe cât de pe­riculoasă poate fi o adversară pusă cu spatele la zid, mai ales că a urmărit-o în ultimele jocuri, iar impresia n-a fost deloc rea. ,,Este un meci foarte important, pentru că putem atinge a doua barieră, cea de 20 de puncte, și ne-ar mai rămâne o barieră de depășit, cea de 30. Am parcurge, cumva, două treimi din drum. Este un meci foarte important, e important să legi victorii, pentru că joci mai liniștit. Altfel, vom fi sub presiune, ne vom uita tot timpul ce au făcut ceilalți. Dacă vom câștiga, ne vom uita la ce facem noi. De aceea, meciul este foarte greu, foarte important. Echipa din Brăila, pe care am văzut-o în ultimele jocuri, chiar dacă are două puncte, are ocazii. Chiar și în meciul cu Cluj, și la 0-0, și la 0-1, și la 0-2. În prima repriză a avut șanse, așa că nu e deloc ușor”, a declarat Mister. De cealaltă parte, în ciuda situației dezastruoase din clasament, fără victorie și cu un golaveraj umilitor, 4-26, optimismul nu a dispărut de tot. ,,Situația la coada clasamentului nu este foarte-foarte grea. Dacă am câștiga două sau trei meciuri cu siguranță urcăm în clasament. Ne trebuie un rezultat pozitiv sâmbătă, cu Buzăul”, a spus antre­norul Brăilei, fostul internațional dinamovist Florentin Petre.