O nouă înfrângere la limită pentru handbalişti

• HC Buzău – Potaissa Turda 31-32 (16-17)

HC Buzău a pierdut din nou puncte preţioase şi a ajuns să tremure acum şi pentru penultima poziţie în clasament. Într-o partidă în care au fost clar dezavantajaţi de deciziile de arbitraj, handbaliştii buzoieni au cedat la limită, la Sala Sporturilor, în faţa ocupantei locului secund, Potaissa Turda.

Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe ţi­nând aproape pe tabelă, un gol de o parte sau de alta fiind diferenţa constantă. Turda a forţat pe final de repriză şi avansul a crescut la două goluri, dar până la pauză buzoienii au recuperat un gol, iar la vestiare ardelenii au intrat cu un avantaj minim, 17-16. Repriza a doua a fost mult mai alertă decât prima. Turda s-a distanţat la două goluri (18-20, minutul 34), însă Buzăul a revenit rapid (20-20, minutul 36). La jumătatea primei reprizei, Turda a majorat dife­renţa la trei goluri (24-27, mi­nutul 46) şi nu a mai pierdut conducerea.

Buzoienii s-au apropiat la un gol pe final de meci 29-30 (minutul 57). Ambele echipe au mai marcat de două ori până la final, Buzăul a avut ultimul atac, însă s-a fluierat fault în atac! În următoarea etapă, joi după-amiază, HC Buzău o va întâlni în deplasare pe Politehnica Timişoara.

Marcatori HC Buzău: Fabacary Dieme – 6 goluri, Alin Şania – 5 goluri, George Roşca – 5 goluri, Andrei Grasu – 4 goluri, Zamfir Dumitrana, Liviu Mironescu şi George Alexandru – câte 3 goluri, Alex Tălmaciu – 2 goluri.