Noul sintetic, cu noroc! Victorie și calificare pentru echipa buzoienilor

Metalul Buzău – CSM Rm. Sărat 2-0 (1-0)

Cupa României a des­chis, oficial, noul sezon pentru cele două reprezentante ale Buzăului în cel de-al treilea eșalon. Un nou episod al confruntării dintre Metalul și CSM Rm. Sărat a avut loc miercuri seară, în turul 2 al Cupei României, al doilea an la rând când cele două echipe se întâlnesc în aceste faze preliminare ale competiției. Dacă sezonul trecut duelul a avut loc la Rm. Sărat, de data aceasta înfruntarea s-a mutat pe ,,Metalul” care, cu această ocazie, a inaugurat și noua suprafață sintetică de joc, montată în această vară. Deznodământul a fost însă același, Metalul câștigând din nou și asigurându-și calificarea în faza urmă­toare.

Haine noi și pentru cele două echipe. La Metalul, Vali Stan a început meciul cu cinci nume noi față de sezonul trecut: șerban, Stănică, G. Bălan, Tudorică și Atomei. Dincolo, râmnicenii au venit cu noul antrenor principal, Marius Vișan, deși în raportul de joc această funcție îi era atribuită lui Dan Paveliuc. O practică des uzitată aici, când ba Marius Tîrîlă, ba Sorin Bodoc, ba același Dan Paveliuc sau chiar experimentatul Costică Roșca îndeplineau una din cele două posturi. Doar sezonul trecut, când pe banca tehnică a stat Tănase Lăptoiu, lucrurile au fost în regulă din acest punct de vedere…

Revenind, și Vișan, care se ocupă, în paralel, și de echipa Tricolorul Breaza, din Liga A Prahova, unde este președinte-jucător (!) a avut la dispoziție mai mulți jucători noi, dintre care a atras atenția fostul atacant de la SCM Gloria, Ricardo Mihalache.

Egal la ocazii în prima repriză, dar avantaj Metalul

Startul meciului a fost alert, cu două mari ocazii în primele minute. Mai întâi, din super-poziție, Zamfirescu a întârziat șutul (6), iar la poarta cealaltă râmnicenii au trimis în bară (9). Ceva mai târziu, cele două echipe și-au împărțit iar ocaziile. Șerban l-a blocat în ultima clipă pe Matei Constantinescu (28), iar Toader a avut o intervenție similară la execuția lui Zamfirescu (33). Metalul a terminat în atac prima repriză, iar la una din ultimele faze Alin Iacob a fost trântit în careu, penalty evident, iar Andrei Pavel n-a ratat de la punctul cu var (45+1). Imediat după pauză, calificarea a fost jucată, Zamfirescu răzbunând ocaziile din prima repriză și șutând ne­cruțător în plasă, după o acțiune și o centrare care l-au remarcat pe Atomei (48). Așa s-a și terminat, 2-0, iar Metalul a făcut pasul în turul 3 al competiției, fază programată pe 25 august.

Metalul: Șerban – Ceaușu, Mihăeș (46 Șt. Păun), Stănică, G. Bălan – Zamfirescu, D. Stan, Tudorică, Atomei – A. Pavel, A. Iacob. Antrenor: Vali Stan

CSM Rm. Sărat: Toa­der – Pleșoiu, Tîrîlă, Dr. Ceaușel, Pașa – D. Oprea, I. Roman, M. Constantinescu, Pescaru, Dogaru – R. Mihalache. Au mai intrat: Tigoianu, Surugiu, Ignat, Cr. Mihalache, Cîmpeanu. Antrenor: Marius Vișan