Nimic după două etape. Pustai, dezamăgit de jucători

Nici programul n-a avantajat-o, dar nici evoluția n-a fost pe măsura aștep­tărilor. FC Buzău a ratat startul în noul campionat al ligii secunde, după a doua înfrângere consecutivă de la startul sezonului. După eșecul de la Mediaș, cu Hermannstadt, în runda inaugurală, echipa buzoiană a cedat și duminică, în fața unei alte candidate la promovare, Universitatea Cluj, în prima apariție oficială a stagiunii în Crâng. După ce au început în forță (3-0 cu Poli Timi­șoara), clujenii au venit la Buzău hotărâți să ia cele trei puncte și trupei lui Cristi Pustai. Și asta s-a văzut din start, cu oaspeții atacând din primul minut poarta lui Stoian, pus imediat la încercare de Voinea. Jucător care n-a mai ratat ținta opt minute mai târziu, după o reluare din careul mic: 0-1 (9). Buzăul a început să alerge după golul egalizator, dar n-a avut nici soluții, și mai ales nici mijloace pentru a debloca defensiva din Ardeal. Un joc pe placul Clujului, care a stat la pândă și mai putea lovi o dată chiar înainte de pauză, în prelungirile primei reprize, la o fază asemănătoare cu cea de la gol. Pustai a căutat să schimbe ceva în jocul alor săi, iar partea secundăa început cu trei nume noi în echipa buzoiană: Gaitan, Neacșu și Alex Munteanu. Degeaba. E adevărat, e, parcă, o idee mai multă consistență în joc, dar se macină în gol, iar ocaziile importante la poarta lui Micle au lipsit complet. Greu de obținut ceva în aceste condiții. Buzăul a rămas, astfel, cu buzunarele goale după primele două etape și a alunecat undeva în subsolul clasamentului. Adversari ceva mai abordabili pentru fotbaliștii buzoieni în următoarele două etape, ambele în deplasare: duminică, de la 11.30, la Timișoara, și o săptămână mai târziu, la Călărași.

FC BUZĂU – UNIVERSITATEA CLUJ 0-1 (0-1)

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Wiktorski, A. Lopez, C. Toma – Mondragon (46 Gaitan), Cârstocea (46 Al. Munteanu) – Cr. Ciobanu, Ekollo (86 D. Rogac), T. Oltean (46 I. Neacșu) – Chică-Roșă (75 C. Petre).  Antrenor: Cristian Pustai

U Cluj: Micle – Gîț, Gugu, D. Ispas, Fl. Mitrea – Balgiu (58 Țurcan), Dican – Hofman (89 Vl. Moraru), Ribeiro (73 Nic. Pîrvulescu), Blejdea (73 Haită) – Voinea (89 Tescan). Antrenor: Erik Lincar

• A marcat: Voinea 9
  • Arbitru: Bogdan Dumitrache (București)

Cristi Pustai: ,,N-am văzut voință, dorință de victorie”

Antrenorul Buzăului nu și-a menajat deloc jucătorii după a doua înfrângere la rând din tot atâtea etape de la începutul campionatului. Cristi Pustai a recunoscut că își dorea mai mult din partea elevilor săi, în condițiile în care era vorba și de primul meci acasă din noul sezon. Pustai s-a arătat dezamăgit de atitudinea lor, în primul rând, dar a lăsat de înțeles că de vină pentru startul ratat de campionat sunt și programul, și lipsa de omogenitate a echipei. „Am primit un gol foarte ușor. A fost o greșeală impardo­nabilă. Am căzut prea ușor în capcana lor. Practic, golul a fost parcă tras la indigo cu primul marcat de Cluj, pe teren propriu cu Timișoara. Cei de la Cluj, după gol, au făcut ceea ce trebuia să facă. Să închidă jocul și să încerce pe contraatac. În schimb, noi nu am reușit să deschidem jocul, am șutat foarte puțin la poartă. Am avut multe faze fixe, dar bătute slab. Îmi pare rău pentru microbiștii din Buzău. Sunt dezamăgit și de atitudinea jucătorilor. La primul meci oficial la Buzău, contra unei echipe cu nume, m-aș fi așteptat la mai multă voință, dorință de victorie din partea jucătorilor mei. Din păcate, am avut și ghinion la tragerea la sorți a programului, meciuri cu probabil cele mai bune echipe din serie în primele două etape, când noi încă suferim la capitolul omogenitate”, a spus Pustai după meciul de duminică.