Nimic de făcut. HC Buzău pierde clar cu CSM Constanța

Perioada nefastă a băieților de la HC Buzău se prelungește. Sâmbătă, buzoienii au înregistrat cea de-a patra înfrângere consecutivă, după un 33 la 41, pe teren propriu, cu CSM Constanța. Spre deosebire de meciul din tur, încheiat la egalitate, Buzăul a prins o zi extrem de slabă iar oaspeții nu au iertat. Echipă europeană, Constanța a marcat la foc continuu, dinstanțându-se la cinci goluri, încă din minutul 13. Avantajul marinarilor s-a mărit constant, astfel că la pauză, tabela afișa un neverosimil 13-26, scor la care meciul era, practic, încheiat.

În al doilea mitan, buzoienii au intrat cu o altă atitudine, reușind să câștige repriza (20-15), poate și pe fondul relaxării celor de la Constanța. Direferența înregistrată la pauză, era, însă iremontabilă. La final, un 33-41 care apropie periculos „haita” de zona barajului, situație de neconceput la începutul sezonului. Buzăul e pe 9, cu 25 de puncte, unul mai mult decât Suceava, echipa de pe 10 și două peste Poli și Vaslui, grupările clasate pe pozițiile 11 și 12.

Pentru echipa lui Armanu, Luka Mitrovic și Zavenica Dumitrana au fost principalii marcatori, cu șase și respectiv cinci goluri. Din păcate, nici poarta nu i-a ajutat pe buzoieni, Tcaciuc reușind doar trei intervenții. Crăciunescu, celălalt portar, a înregistrat un procentaj abisal, 0/14.