Nimic de făcut! HC Buzău, eşec la scor cu Dinamo

HC Buzău n-a avut nicio şansă în meciul disputat sâmbătă seară, la Sala Sporturilor, împotriva campioanei Dinamo, în etapa a 10-a a Ligii Naţionale.

Cu un lot stelar, din care nu au lipsit staruri precum Sorhaindo, Gurbindo, Bannour, Humet ori Vali Ghionea, cea mai bună echipă din handbalul masculin românesc a întâmpinat, însă, o rezistenţă solidă în prima repriză din partea gazdelor, în poarta cărora tânărul Eugen Crăciunescu a făcut adevărate minuni. De aici şi o diferenţă rezonabilă, 17-15 în favoarea alb-roşilor.

Din păcate, filmul s-a rupt după pauză, când echipa buzoiană nu a mai contat în joc, iar în ultimul sfert de oră chiar a depus definitiv armele, iar Dinamo s-a desprins şi la 10 ori 11 goluri diferenţă! S-a terminat 24-35, iar HC Buzău, în continuare pe locul 8, mai are de trecut un hop, sâmbăta viitoare, la Baia Mare, după care programul va reintra într-un oarecare normal, odată încheiată o serie imposibilă, cu Turda, Steaua şi Dinamo, una după alta!