Nimic de făcut: CSM Focșani – HC Buzău 25-19 (15-9)

Cu un lot afectat de infectările cu Covid-19, cu patru jucători de la echipa secundă aduși pentru a se încadra în limitele stabilite de Federație dar, mai ales, în fața unui adversar net superior, HC Buzău a pășit cu stângul în 2022. Aseară, în Sala Polivalentă din Focșani, în primul meci oficial din noul an, contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale, a treia a returului, echipa buzoiană a cedat cu scorul de 19-25 (9-15) în fața gazdelor de la CSM. Cu un start controlat de oaspeți, care au și condus în primele minute, meciul a intrat, apoi, sub controlul total al vrâncenilor care, până la pauză, s-au desprins la șase goluri, 15-9. De parcă situația n-ar fi fost și așa dramatică, lucrurile s-au complicat și mai mult la ultima fază a primei reprize, când Marjanovic l-a atacat brutal pe Barros, atac de 7 metri și ,,roșu”, ,,redus” de controversații arbitri Elisei și Ifrim doar la o eliminare de două minute. Din păcate, portughezul n-a mai putut continua după pauză, când Buzăul n-a mai contat, iar Focșaniul a obținut o victorie de nimeni pusă la îndoială: 25-19.

• Marcatori HC Buzău: Vojvodic – 6 goluri, Glen­dza (3), Barros (3), Stroe (2), Milosevic (2), Pelidija (1), Mironescu (1), Anton (1)

Duminică, de la 17.30, la Sala Sporturilor, în urmă­toarea etapă, un meci care a devenit extrem de important, HC Buzău o va întâlni pe Universitatea Cluj.