Nimeni nu-i opreşte! FC Buzău, victorie şi la Miercurea Ciuc!

FC Buzău şi-a continuat perioada de graţie şi la Miercurea Ciuc unde, sâmbătă, în etapa a 8-a a Ligii a 2-a, a întâlnit-o pe Csikszereda. După calificarea dramatică şi spectaculoasă în optimile Cupei României, de miercuri, echipa buzoiană a revenit cu o nouă victorie în campionat, trecând cu bine peste una dintre cele mai dificile deplasări din campionat. 3-2 (1-1) a fost, în final, pentru elevii lui Cristi Pustai, care au urcat pe locul 5 în urma acestei victorii.

Ca şi miercuri, în Crâng, cu Academica Clinceni, în 16-imile Cupei, şi partida de la Miercurea Ciuc a fost plină de suspans şi răsturnări de scor. Buzăul a deschis scorul încă din secunda 43, prin Chică-Roşă. Ciucanii au egalat în prelungirile primei reprize, prin Lorant Kovacs, jucător care avea să recidiveze la nouă minute de la reluare, aducând-o pe Csikszereda în avantaj, 2-1. În minutul 67 a venit rândul buzoienilor să egaleze, după penalty-ul transformat de Paul Paţurcă. Unul dintre eroii meciului din Cupă, cu Clinceniul, uruguayanul Ariel Lopez, a fost decisiv şi la Miercurea Ciuc, semnând, cu o execuţie specatculoasă, golul victorie buzoiene, cu patru minute înainte de final!

Amănunte şi reacţii de la partida de la Miercurea Ciuc, în ediţia print a cotidianului OPINIA de marţi, 28 septembrie.