Neagu a tras ultimul cartuș! Cea mai bună handbalistă a lumii a luat Gloriei două puncte

Gloria Buzău – CSM București 22-22 (10-9)

Gloria și CSM București au terminat la egalitate partida disputată joi seară, la Sala Sporturilor, în des­chiderea etapei a 6-a din Liga Națională de handbal feminin. Cele două rămân în continuare pe primele două locuri în clasament, dar pot fi depășite de Rapid, favorită la victorie în meciul de pe teren propriu cu CSM Slatina. Gloria n-a uitat că a reușit, în fața ,,tigroai­celor”, cele mai bune performanțe all time din istoria sportului buzoian, câști­garea Cupei și a Supercupei României, și a început în forță și partida de joi seară. Campioana a fost ținută în viață de intervențiile Jelenei Grubisic. Gloria a condus cu 7-4 (16) și 9-6 (21) și ar fi putut intra cu același avans de 3 goluri la pauză, însă ultimul atac al primei reprize  s-a încheiat cu o pasă greșită a buzoiencelor, iar Omoregie a înscris în poarta goală, 10-9 la capătul primei părți. La fel de tare au început buzoiencele și partea secundă, când reușitele succesive ale Alinei Ilie și Marijei Petrovic au dus Gloria la 13-10 (35)! Au urmat, apoi, momente foarte bune ale campioanei, care a marcat de patru ori la rând și a întors rezultatul, iar în minutul 38, după reușita Alexandrei Dindiligan, CSM București a preluat condu­cerea pentru prima dată în joc, 14-13. și pe această linie s-a continuat, oaspetele au avut inițiativa, 17-15 (47) și 19-18 cu șase minute înainte de final, ultima data cu formația din Capitală în avantaj. Ana Maria Simion a egalat la 19, Gloria revenind în avantaj cu golul Biancăi Harabagiu din minutul 58, 20-19. Finalul a fost dramatic, Cristina Neagu a egalat la 21 dintr-un 7 metri când mai erau 30 de secunde, apoi gazdele au atacat în 7 contra 6, Petrovic a fost găsită singură pe semicerc și a marcat pentru 22-21 când mai erau 4 secunde. Grubisic a repus rapid, iar cea mai bună handbalistă din lume a marcat de la centrul terenului, fază îndelung contestată de tabăra buzoiană, care a reclamat expirarea timpului regulamentar de joc: 22-22, scor final.

Gloria: Batinovic, Nene­zic – Harabagiu – 7 goluri, Petrovic (5), Ilie (4), Czeczi (2), Vasileuskaya (2), Moroianu (1), Simion (1), Stoleru, Munteanu, Vălean, Savu, Petruș. Antrenor: Aurelian Roșca

CSM București: Grubisic, Wester – Neagu – 8 goluri, Lazovic (6), Martin (3), Omoregie (2), Klikovac (1), Dindiligan (1), Ramusovic (1), Arntzen, Broch. Antrenor: Adrian Vasile

Următorul meci al Gloriei va avea loc sâmbătă, 30 octombrie, în deplasare, cu Măgura Cisnădie.