Ne-ve-ro-si-mil!

CSM Bucureşti – HC Buzău 28-27 (12-17)

HC Buzău a trăit vineri seară, în Sala Apollo din Capitală, poate cea mai cruntă zi de la promovarea în Liga Naţională. Şi au fost destule dezamăgiri, ultimele, nu mai departe de startul acestui sezon, vezi jocurile cu Timişoara şi Focşani. Acum părea că, în sfârşit, soarta le va surâde şi „lupilor”, surprinşi şi ei de cât de uşor le era jocul şi cât de neputincioasă era replica gazdelor.

Buzoienii s-au desprins rapid pe tabelă, iar la pauză avantajul lor era firesc: 17-12. Nici la reluarea partidei situaţia n-a diferit, ba, mai mult, echipa buzoiană s-a desprins la un incredibil 24-15, în minutul 39! De aici îşi intră în rol portarul ucrainean Vitali Shymanskyi, autorul unor intervenţii fabuloase, care au măcinat pas cu pas moralul şi elanul Buzăului. Au fost, mai întâi patru goluri consecutive, pentru ca mai apoi, la 26-20 pentru buzoieni în minutul 50, bucureştenii să înscrie de 7 ori la rând în 9 minute! Buzăul a avut o tresărire şi a egalat la 27 prin Dumitrana, apoi CSM a terminat partida în atac, golul victoriei venind cu 3 secunde înainte de final, din partea moldoveanului Roman Dodică: 28-27!

Cum altă soluţie nu există şi acest moment trebuie depăşit cumva, iar singura soluţie este victoria în următoarea etapă, sâmbătă, la Sala Sporturilor, de la ora 18.00, cu CSM Vaslui.

CSM BUCUREŞTI: Baciu, Shymanskyi – Csepreghi – 7 goluri, Szasz (6), Ioannou (5), Botea (3), Ungureanu (3), Dodică (2), Mitu (1), Onyejekwe (1), Voica, Rotaru, Hossu, Nica. Antrenor: Eliodor Voica

HC BUZĂU: Tcaciuc – 2 go-luri, Crăciunescu – Dumitrana (7), Barros (5), Anton (4), Glendza (4), Broască (2), Juskenas (2), Mitrovic (1), Stroe, Mironescu, Meduric, Bejinariu. Antrenor: Gabriel Armanu