Fluierând prin Ligă

SCM Craiova – Gloria Buzău 23-27 (11-14)

Gloria leagă una după alta victoriile în Liga Naţională, a şaptea fiind bifată de buzoience duminică seară, în epilogul etapei a 7-a, într-o deplasare la Craiova.

Prima parte a duelului din Polivalenta din Bănie a fost echilibrată, cele două echipe mergând cap la cap mai bine de 20 de minute. La scorul de 9-9, însă, jocul s-a rupt un pic în favoarea buzoiencelor, care au trecut la conducere la trei goluri diferenţă, 12-9. Oltencele au încercat să revină, s-au apropiat şi la un gol, însă dife-renţa la pauză a fost tot de trei reuşite, 14-11.

În startul părţii secunde, Gloria s-a distanţat, 17-12, apoi a jucat, în special, pe contraatac şi a profitat de multe bâlbâieli şi alte erori în jocul gazdelor. Finalul a fost lipsit de griji, 27-23, iar echipa buzoiană a revenit în fruntea Ligii Naţionale, cu maxim de puncte, 21.

După această etapă a 7-a, Liga Naţională s-a întrerupt pentru a face loc Campionatului European. Următoarea etapă este programată pe 4 decembrie, când Gloria o va întâlni la Sala Sporturilor pe Minaur Baia Mare.

SCM CRAIOVA: Curmenţ, Sousa – Krpez – 13 goluri, Cace (1), Rocha (4), Grigorie, Şelaru, Ruth, Rodrigues (2), Ţicu (1), Susnea, Andrei (1), Vâlcan (1), Tudorică, Jipa. Antrenor: Bogdan Burcea

GLORIA: Kelemen, Nene-zic, Batinovic –  1 gol – Iuga-nu (7), Harabagiu (6), Burla-chenko (4), Moroianu (2), Bla-
zevic (1), Ilyna (1), Petrovic (1), Stoleru, Prkacin, A. Ilie. Antrenor: Adrian Chiruţ