Ne bat norvegienii pe unde ne prind

Cu doi buzoieni în primul 11, tricolorii lui Pancu au pierdut cu 4-0

Scor identic, administrat de norvegieni, selecționatelor de tineret U19 și U20. „Vikingii” nu ne-au dat nicio șansă în Elite League. România venea după o remiză, 1 la 1 cu Portugalia, și spera la un rezultat bun, pe OsterHus Arena din Sandnes. Cu Oteliță și Pandele titulari, tinerii tricolori au primit gol încă din minutul 4. Meciul era ca și încheiat în minutul 15, după ce Borbei fusese învins de încă două ori, de Seedy Jatta (Valerenga), 12’, și Lasse Nordas (Bodo Glimt), 14’.

Ambii jucători  titulari ai Gloriei au fost schimbați la pauză de Daniel Pancu. Dragoș Lazăr a fost, de asemenea, folosit, fiind introdus în teren în minutul 80. Rezultatul final a fost consfințit pe final, 4-0, după ce Petter Dahl (Kameratene Oslo) l-a lobat elegant pe Borbei.

• ROMÂNIA U20: Borbei – Oteliță (Mitran 46′), Ignat (Gergely 46′), Mat. Ilie (cpt.), Buta (I. Cojocaru 66′), Amzăr (Finica 46′) – Perianu (Bani 56′) – Pandele (Ciuciulete 46′), M. Bratu (Bodișteanu 46′), Mogoș (Pănoiu 46′) – I. Stoica (Dr. Lazăr 81′). Rezerve neutilizate: Rz. Sava, Oncescu – Voican.

De remarcat faptul că Daniel Pancu a folosit destui jucători din eșalonul secund, cinci dintre aceștia, Bogdan Oteliță (Gloria Buzău), Gabriel Buta (Unirea Dej), Costin Amzăr (Dinamo), Andrei Pandele (Gloria Buzău) și Alexandru Mogoș (Politehnica Iași) fiind titulari. Pe parcurs, au mai intrat Ionuț Mitran (CSM Slatina), Enrichi Finica (Politehnica Iași), Ahmed Bani (Dinamo), Aurelian Ciuciulete (Metaloglobus București), Ștefan Bodișteanu (Steaua) și Dragoș Lazăr (Gloria Buzău).

În urmă cu un an, cele două selecționate se întâlneau la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, iar norvegienii câștigau cu scorul de 2-1 în fața tricolorilor conduși atunci de Bogdan Lobonț.