Mulţi absenţi, deznodământ previzibil: HC BUZĂU – CSM BUCUREŞTI 22-26 (10-13)

HC Buzău a încercat tot posibilul, dar n-a reuşit să evite înfrângerea într-un meci disputat marţi seară, la Sf. Gheorghe, în etapa a 14-a a Ligii Naţionale, penultima a turului. Cu moralul afectat după ultimele două rezultate deloc scontate, egal cu Botoşani şi eşec cu Reşiţa, buzoienii şi-au propus o răbufnire de orgoliu în faţa unei dintre trupele de calibru ale campionatului, CSM Bucureşti. Din păcate, fără prea multe arme la dispoziţie, lui Pero Milosevic lipsindu-i o mulţime de jucători, în frunte cu piesele grele Renaud-David, Dumitrana, Esteki şi cu Nosrati făcând mari eforturi ca să joace. Buzăul a arătat foarte bine la început, a avut iniţiativa şi chiar a condus-o aproape tot timpul, până în minutul 20, pe formaţia pregătită din acest sezon de fostul ei antrenor, Eliodor Voica. Finalul a fost însă al bucureştenilor, iar după ce Bejinariu a egalat la 10 în minutul 55, CSM a marcat de trei ori la rând şi a încheiat prima parte în avantaj, 13-10. Sesizată în finalul primei reprize, scăderea nivelului de joc a fost şi mai vizibilă în partea secundă. Buzoienii au făcut tot posibilul ca adversarii să nu se desprindă, iar cu trei goluri succesive ale lui Nosrati, Vujadinovic şi Broască s-au apropiat la două goluri, 18-20 (49). Apoi din nou cădere şi un final pe care CSM Bucureşti l-a gestionat fără emoţii: 22-26.

-marcatori HC Buzău: Nosrati – 6 goluri, Bejinariu (3), Vujadinovic (3), Broască (2), Pelidija (2), Roşca (2), Oprea (2), Mironescu (1), Alexandru (1).

Miercuri, 23 decembrie, de la 13.00, în ultimul meci din tur şi din an HC Buzău o va întâlni pe Dobrogea Sud Constanţa.