Metalul, prima victorie din sezonul de primăvară. Trei puncte și pentru CSM Rm. Sărat

Etapa a 13-a a fost, până la urmă, cu succes pentru echipele buzoiene, care au obținut punctaj maxim și se mențin, în continuare, în prima jumătate a clasamentului. Metalul a bifat chiar prima victorie din sezonul de primăvară, în timp ce CSM Rm. Sărat s-a impus la limită într-o deplasare ce nu se anunța tocmai floare la ureche, la Valea Mărului.

METALUL – FC VOLUNTARI 2 2-0 (1-0)

După o remiză la Rapid 2 și o înfrângere amară, nu atât prin deznodământ, cât prin injustețea rezultatului, cu CS Tunari, a ieșit soarele și pe strada Metalului, sâmbătă, în chiar prima zi de primăvară autentică. Cu doar un punct din șase de la reluarea campionatului, echipa buzoiană știa că un eventual nou rezultat ­ne­gativ ar fi adus o oarecare îngrijorare, mai ales că urmea­ză un program complicat. Într-o situație asemă­nătoare erau și adversarii, ilfovenii de la FC Voluntari 2, vecini de clasament, și de aceea era nevoie de o victorie care să permită distanțarea. Oaspeții au dat primele emoții, încă din minutul 5, când Dorobanțu i-a testat reflexele lui Mișu. Aplombul ilfovenilor s-a estompat însă rapid. Era doar minutul 11 când portarul Neacșu a fost eliminat pentru un fault în afara careului, Kassabji fiind jucătorul sacrificat de stafful Voluntariului. Apoi meciul a curs spre o victorie logică a buzoienilor. Alin Iacob (min. 19) și Cătălin Bardaș (min. 90+3) au semnat cele două reușite care au adus echipei buzoiene prima victorie a sezonului de primăvară. Pentru Metalul urmează o partidă aparent lejeră, pe terenul ultimei clasate, CS Balotești, programată vineri, 2 aprilie, de la ora 17.00.

Metalul: Mișu – Șt. Păun, Mihăeș, Șt. Nedelcu, Spătaru – R. Tănase (61 Ceaușu), D. Stan, Ispir, Bardaș – A. Iacob, A. Pavel (84 Riler). Antrenor: Vali Stan

10. Balotești 1 p.

AVÂNTUL VALEA MĂRULUI – CSM RM. SĂRAT 0-1 (0-0)

După experiența neagră de la Liești, cu o etapă înainte, unde cedase cu 0-5, CSM Rm. Sărat a luat din nou drumul Galațiului, pentru confruntarea cu Avântul Valea Mărului. Nici aceasta nu era o deplasare foarte ușoară, din contră, în ciuda diferenței de puncte și a locurilor din clasament ale celor două echipe. Până la urmă, în ciuda unei dominări copioase a gazdelor în partea secundă, gălățenii trimițând și de două ori balonul în bară, râmnicenii s-au întors cu toate cele trei puncte, unica reușită avându-l ca autor pe Florin Cazan, în minutul 70. În etapa următoare, sâmbătă, 3 aprilie, de la ora 17.00, CSM Rm. Sărat va juca pe teren propriu cu Viitorul Ianca.