Metalul, performera etapei

Șapte goluri înscrise la debut, cu Șuțești

Primul meci al stagiunii a fost de bun augur pentru Metalul, trupă care s-a impus, pe teren propriu, cu 7-0, contra nou promovatei Viitorul Șuțești. După o partidă în care pe teren a existat o singură echipă, chiar și display-ul unei tabele moderne ar fi avut ceva dificultăți în a afișa marcatorii și minutele în care au fost marcate golurile. Pentru gazde, Ionuț Pehlivan (28, 56) și mereu tânărul Sergiu Arnăutu (48, 85) au reușit câte o dublă, sarabanda golurilor fiind completată de Alin Manea (30), Cătălin Bardaș (80) și Ștefan Moraru (88).

Din păcate, celelalte echipe buzoiene au debutat cu stângul în seria secundă a ligii a 3-a, Olimpia fiind învinsă cu 3 la 2 de CSM Focșani, trupă care se anunță a fi o pretendentă legitimă la play-off, în acest sezon. Fostul jucător al Gloriei, Cristi Ciobanu, a reușit un hat-trick pentru vrânceni, golurile Olimpiei fiind marcate de Florin Alexandru și Matei Constantinescu. Voința Limpeziș a pierdut, de asemenea, în deplasare, cu Unirea Braniștea. Meciul a fost unul destul de echilibrat, fiind decis de o lovitură de pedeapsă, dictată în minutul 65. S-a terminat 2 la 1 pentru gălățeni, golul celor de la Voința fiind înscris în minutul 60, de William Nyarko.

De la stabilirea seriilor și a tragerii la sorți a programului și până la debutul ligii a III-a s-au retras deja din competiție trei echipe. Gloria Albești, FC Brașov și Crișul Chișineu Criș nu vor lua parte în acest sezon al celui de-al treilea eșalon, astfel că decidenții de la FRF au fost nevoiți să invite trei echipe, cluburi care își pot permite, cel puțin la prima vedere, să termine competiția. Dacia Unirea Brăila, Oltul Curtișoara și LPS Clinceni vor evolua în Liga a III-a. Prima va evolua în „seria buzoiană”  însă nu a debutat încă, meciul de debut, cu Hamangia Baia, fiind amânat.