Metalul, eşec după eşec pe teren propriu

Metalul Buzău – Agricola Borcea 1-4 (0-2)

Finalul turului repre­zintă un veritabil coşmar pentru Metalul. Echipa buzoiană a contabilizat un nou eşec pe teren propriu, cel mai drastic suferit până acum în faţa propriilor suporteri.

Ce este mai dureros este că elevii lui Vali Stan au cedat fără drept de apel în faţa unui adversar, Agricola Borcea, din subsolul clasamentului şi fără prea multe realizări în prima parte a campionatului. Ialomiţenii s-au impus pe terenul sintetic cu un neverosimil 4-1, iar victoria lor s-a conturat încă de la pauză, când aveau un avantaj de 2-0, goluri Neg (minutul 15) şi Militaru (minutul 51). După un sfert de oră de la reluare, reuşita lui Dan Stan părea că-i va readuce pe buzoieni în joc, dar nu s-a întâmplat aşa. “Dubla” lui Zaina (minutele 67 şi 71) a risipit orice şansă a Metalului, care a părăsit din nou terenul învinsă la scor, după acel 1-5 de la Afumaţi, din etapa precedentă.

Sâmbătă, în ultima etapă a turului, fotbaliştii buzoieni o vor întâlni în deplasare pe CS Medgidia.