Metalul – Csikszereda Miercurea Ciuc, în 16-imile de finală

Pentru prima oară de la înființarea clubului, Me­talul s-a calificat printre cele mai bune 32 de echipe din Cupa României. Echipa pregătită de Valentin Stan a făcut pasul în 16-imile de finală după o victorie la limită, scor 1-0, obținută în prelungiri în fața lui CSM Focșani, miercuri seară, pe terenul sintetic.

Unicul gol al meciului a fost marcat de mijlocașul Sabin Sava în minutul 107. Partida se putea încheia încă din timpul regulamentar, dacă portarul Costel Toader n-ar fi ratat o lovitură de la 11 metri în ­mi­nutul 90+2.

Metalul a evitat o confruntare aproape fără șanse de calificare cu o prim divizionară, la tragerea la sorți a meciurilor din 16-imile de finală ale Cupei României, care a avut loc joi, la Casa Fotbalului. Pentru un loc în optimile de finală, echipa buzoiană va întâlni divizionara secundă Csikszereda Miercurea Ciuc, într-o partidă care va avea loc, cel mai probabil, miercuri, 25 septembrie, de la ora 16,30, pe terenul sintetic, într-o singură manșă, eliminatorie.