Metal strălucitor

Metalul este, în acest sezon, o maşină de goluri şi de puncte şi chiar  arată ca un lider adevărat, cu o etapă înainte de finalul turului, când şi distanţa faţă de urmăritoare continuă să crească! Sâmbătă după-amiază, „echipa buzoienilor” a dat de pământ cu Voinţa Limpeziş, campioana judeţeană rătăcită prin acest eşalon: 7-1 (4-0)! Pentru trupa lui Vali Stan au marcat: Marius Tudorică (15), Marian Târşa (16, 67), Cristian Onţel (22), David Antone (33), Paul Batin (58) şi Adrian Moldovan (70), în timp ce oaspeţii au înscris unicul gol imediat după pauză, prin Stelu Costache. Un ultim hop în această primă parte a sezonului pentru băieţii lui Vali Stan, sâmbătă, la Plopu, acolo unde se joacă partida cu Viitorul Ianca.

METALUL: I. Dinu – Ceauşu, Ghinga, Bobaru, Spătaru – Antone, Târşa, Tudorică, Marcu – Batin, Onţel. Au mai evoluat: Şt. Nedelcu, D. Stan, Bardaş, Cocîrlă şi Ad. Moldovan. Antrenor: Vali Stan

LIMPEZIŞ: Gana – Costache, Alex. Lemnaru, Lazăr, M. Radu, Harbuz, Pucheanu, Bratu, Fl. Alexandru, Micu, Vladu. Au mai jucat: Chivu, Ghiceanu, A. Radu și Njopgang. Antrenor. Marius Musceleanu.

Păcat de Râmnic…

Şapte etape şi 86 de minute a durat invincibilitatea râmnicenilor, care a luat sfârşit sâmbătă, la Lieşti, acolo unde s-a disputat partida cu Unirea Braniştea. CSM a cedat la limită, 0-1, cu un gol încasat cu patru minute înainte de final, iar campioana Galaţiului a intrat serios în calculele play-off-ului. Mai ales că, într-un alt meci al penultimei etape a turului, CSM Focşani s-a încurcat din nou, doar 1-1 pe Milcov, cu Ianca! „Deşi am jucat şi împotriva unui arbitraj complet părtinitor, cu repetate momente de favorizare a echipei gazdă, nici noi nu ne-am ridicat la nivelul Ligii a 3-a ca atitudine, agresivitate şi dăruire. Adversarul şi-a dorit mai mult victoria, s-a luptat pentru orice metru şi minge, iar fotbalul l-a răsplătit pe cel care a muncit mai mult. Una peste alta, a fost o victorie meritată a echipei din Braniştea. În fotbal, trebuie să ştii să şi pierzi ca să o iei de la capăt. Nu sunt supărat pe rezultat, cât pe alte aspecte, pe care le vom analiza şi le vom remedia în interiorul echipei, astfel încât, în jocul cu Focşani, de acasă, de vineri, să arătăm aşa cum am arătat până acum, din toate punctele de vedere”, a spus antrenorul Râmnicului, Marius Tîrîlă.