Meci de Dosarele X

CSM Bucureşti – HC Buzău 28-27 (12-17)

Nici cel mai iscusit regizor SF poate n-ar fi putut face din scenariul meciului dintre CSM Bucureşti şi HC Buzău, disputat vineri seară, în Sala Apollo din Capitală, în etapa a 7-a a Ligii Naţionale, un film horror pe care „lupii” nu-l vor uita, poate, prea curând!

Pe cât de mare a fost ambiţia Buzăului şi dorinţa de victorie, pe atât de neputincioasă a fost replica CSM-ului, iar băieţii lui Gabriel Armanu au fost şi ei surprinşi de cât de uşor e jocul. Buzoienii s-au desprins rapid pe tabelă, iar la pauză avantajul lor era cât se poate de liniştitor: 17-12! Nici la reluarea partidei lucrurile n-au stat altfel, ba, mai mult, echipa buzoiană s-a desprins la un neverosimil 24-15, în minutul 39! Cu zece minute înainte de final, Buzăul mai păstra 6 goluri avans, 26-20, după care paranormalul a pus stăpânire pe sala din Capitală. În doar 9 minute, de la 20-26, bucureştenii au înscris de 7 ori la rând, întorcând rezultatul: 27-26! Dumitrana a egalat la 27-27, dar CSM-ul a mai marcat o dată, cu trei secunde înainte de final: 28-27! Absolut înfiorător pentru HC Buzău!