Maximum posibil: HC Buzău – CSM Focşani 19-23 (8-10), în etapa a 10-a a Ligii Naţionale

HC Buzău a pierdut, vineri seară, partida cu CSM Focşani disputată la Sf. Gheorghe, în al treilea turneu al Ligii Naţionale de handbal masculin, contând pentru etapa a 10-a. Fără 9 jucători şi antrenorul Pero Milosevic, toţi aflaţi în izolare după ce au fost testaţi pozitiv şi fără să se fi antrenat deloc în ultimele 10 zile, echipa buzoiană a încercat să ofere o replică cât mai puternică. Conduşi de pe bancă la acest meci de „secundul” Bogdan Constantin, buzoienii s-au prezentat nesperat de bine în prima repriză, cu Esteki şi Mironescu marcând goluri care au contribuit la o diferenţă decentă la pauză, 8-10. Din păcate, filmul a început să se rupă, treptat, în partea secundă, iar lipsa antrenamentelor şi-a spus cuvântul. Focşaniul a pus stăpânire pe joc, dar cu ultimele forţe şi cu trei goluri consecutive în finalul partidei, HC Buzău a încheiat, totuşi, cu fruntea sus: 19-23. Cu 5 reuşite, Allahkaram Esteki a fost principalul marcator al Buzăului în acest meci.

Amănunte pe larg de la această partidă în ediţia print a cotidianului OPINIA de luni, 26 octombrie.