Marina Baboi, nominalizată din nou la premiile Romanian Running Award

Cel mai mare site media de ştiri din şi despre competiţii atletice,  4run.ro, organizează cea de a 5-a ediţie a premiilor Romanian Running Awards, premii care, în ultimii patru ani, au desemnat, cu ajutorul cititorilor online şi al unui juriu format din jurnalişti de sport, cei mai buni atleţi români la mai multe categorii de alergare, de la ultramaraton şi până la sprint, acoperind secţiuni precum fond, maraton, alergare montană şi semifond.

În urma rezultatelor deosebite obţinute în anul competiţional 2019, Marina Andreea Baboi, sprinteră legitimată la SCM Gloria Buzău, pregătită de profesoara Doina Voinea, a fost nominalizată printre cele cinci finaliste de la categoria sprint, categorie ce cuprinde probele de 60, 100, 200 şi 400 metri plat, 60, 100 şi 400 de metri garduri. Marina a fost nominalizată printre finalistele categoriei sprint pentru rezultatele obţinute în probele de 60 m indoor – 7,39 s, 60 m aer liber – 7,37 s, 100 m -11,50 s şi 200 m -23,84 s. Celelalte finaliste la această categorie sunt Andreea Miklos – 400 m, Sanda Belgyan – 400 m garduri, Camelia Gal – 200 m şi Iulia Banaga – 60 m garduri şi 100 m garduri.

În 2018, Marina Baboi a fost votată de cititorii site-ului 4run.ro cea mai bună sprinteră, iar anul acesta iubitorii de atletism pot, de asemenea, vota cea mai bună sprinteră din România accesând site-ul 4run.ro.

Un an plin de titluri, medalii şi recorduri

În anul care se va încheia în curând, Marina Baboi a obţinut trei titluri de campioană naţională de seniori în probele de 60, 100 şi 200 metri plat, trei titluri de campioană internaţională a României la 100, 200 şi ştafetă 4×100 metri.

În plus, ea a mai cucerit trei titluri de campioană naţională de tineret la 60, 100 şi 200 de metri, trei titluri de campioană universitară a României la 60, 100 şi 200 metri şi două Cupe ale României la 100 şi 200 metri. În plus, atleta Gloriei a stabilit un nou record naţio­nal universitar în proba de 60 metri plat indoor – 7,39 s. Tot în acest an, Marina Baboi a fost semifinalistă în proba de 100 metri şi finalistă în proba de 200 metri la Campionatul European U23, s-a clasat pe locul 4 la Cupa Europei pe echipe în proba de 100 metri şi a obţinut o  medalie de argint la Campionatul Balcanic de seniori în proba de 4×100 m.

Sprintera de la SCM Gloria a mai participat la câteva competiţii în Cehia, unde a câştigat Grand Prix Domazlice 2019 – proba de 100 metri, a câştigat Marele Premiu al oraşului Cheb – proba de 150 metri şi a obţinut medalia de argint la Marele Premiu al oraşului Cheb – proba de 60 metri.