Marina Baboi, la a 22-a medalie balcanică

Argint cu ștafeta, în Serbia

Aventură încheiată cu succes pentru Marina Baboi la Campionatele Balcanice, ediția 2023. Sprintera din Buzău a obținut argintul cu echipa de ștafetă a României, la 4×100 metri, probă în care Marina a alergat ultima, precedată fiind de Anamaria Nesteriuc, Maria Bisericescu și Emma Matyus.

Echipa tricoloră a fost devansată în clasament de Serbia, surclasând, însă, pe podium, echipajul Greciei.

Competiția găzduită de Kraljevo, oraș situat la 170 de kilometri de capitala Belgrad, a fost în pericol să fie anulată din cauza unei furtuni extrem de puternice. Proba de ștafetă a fost amânată câteva zeci de minute, răgaz pentru organizatori de a reface condițiile de concurs.

România s-a clasat doar a șaptea în clasamentul pe națiuni, fiind devansată de Turcia, Serbia, Austria, Ucraina, Grecia și Albania. Asta în timp ce la ediția precedentă, Craiova 2022, obținuse un onorabil loc secund, imediat după Grecia.

Atleta din Buzău își trece în cont cea de-a 22-a medalie la competițiile balcanice, bilanț excelent pentru o sprinteră. Pe agenda Marinei urmează Jocurile Francofone, festival atletic găzduit de Republica Democrată Congo. La ediția din 2023, amânată de două ori, și-au dat întâlnire atleți din toate țările vorbitoare de limbă franceză, competiția anunțându-se ca una acerbă.