Mai cu milă de data aceasta! Final de sezon în Crâng

FC Buzău a încheiat cu o victorie ultima partidă pe care a susţinut-o în Crâng în acest sezon. Sâmbătă, în penultima etapă din Grupa B a play-out-ului Ligii a 2-a, echipa buzoiană a trecut fără emoţii, scor 4-1, de deja retrogradata Unirea Constanţa, formaţie pe care o învingea, în sezonul regulat, tot în Crâng, cu un neverosimil 14-0!

Golgeterul Adrian Chică-Roşă a deschis scorul încă din minutul 7, dar următorul gol a venit abia înainte de pauză şi a fost opera lui Cristian Ciobanu (43). Croatul Dinko Trebotic a marcat la cinci minute de la reluare, bifând a treia reuşită consecutivă în tot atâtea partide, iar în minutul 69 Alexandru Munteanu a marcat şi golul 4 al buzoienilor. Două minute mai târziu, Vlad Şerbănescu a reuşit golul de onoare al oaspeţilor şi a stabilit, totodată, şi scorul final: 4-1.

Meciul cu Unirea Constanţa a fost şi ultimul din carieră pentru Ciprian Petre. La 42 de ani, mijlocaşul Buzăului, căpitan în partida de sâmbătă, a decis să pună ghetele în cui.

FC Buzău va încheia Grupa B a play-out-ului pe prima poziţie şi mai are de jucat sâmbăta viitoare, în deplasare, cu Unirea Dej.