„Lupi” flămânzi: HC Buzău – CSM Vaslui 27-20 (13-10)!

HC Buzău a încheiat în forţă turneul Ligii Naţionale de handbal masculin desfăşurat în această săptămână la Cluj Napoca! Într-o partidă disputată duminică după-amiază, în Sala “Babes Bolyai”, contând pentru etapa a 24-a, echipa buzoiană n-a stat la discuţie cu CSM Vaslui, obţinând o victorie categorică.

“Lupii” au început ca din tun partida împotriva vasluienilor şi s-au distanţat la 6-1 după nici opt minute, cu câte două goluri marcate de Renaud-David, Bejinariu şi Dumitrana. Vasluiul şi-a revenit însă din şoc şi a căutat revenirea, dar tot buzoienii au avut grijă să ţină lucrurile sub control. Leo (7-3 şi 8-5), excelentul Broască (9-7, 10-7 şi 11-7) şi Dumitrana (12-7 şi 13-7) au alimentat tabela. Finalul a aparţinut însă adversarilor, care au marcat de trei ori la rând: 13-10 după primele 30 de minute.

După pauză, Buzăul a arătat şi mai bine! Esteki, Mironescu, chiar şi Babasafari şi Nosrati au marcat pentru 17-11, scor înregistrat în minutul 35. Nici acum Vasluiul n-a depus armele, dar era clar că era ziua “lupilor”! Băieţii lui Pero Milosevic au continuat ofensiva, pentru o diferenţă constantă şi liniştitoare de 5-6 goluri. De la 24-20, cu patru minute înainte de final, Vasluiul n-a mai putut şi a cedat definitiv, iar buzoienii, cu trei reuşite consecutive semnate de Esteki, Nosrati şi Vuk Milosevic şi-au asigurat o victorie indiscutabilă: 27-20!

-marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana – 5 goluri, Ionuţ Broască (4), Leo Renaud-David (4), Liviu Mironescu (3), Allahkaram Esteki (3), Shahoo Nosrati (2), Florin Bejinariu (2), Vuk Milosevic (2), Mohsen Babasafari (1), Admir Pelidija (1).

Amănunte pe larg şi reacţii după turneul de la Cluj Napoca şi ce urmează pentru HC Buzău, pe larg în ediţia print a cotidianului OPINIA de marţi, 13 aprilie.