LUPI CU PEDIGREE: HC BUZĂU – CSM BUCUREȘTI 30-26!

Super-victorie obținută de HC Buzău luni după-amiază, în Sala Dinamo din Capitală, în penultima etapă a campionatului, din ultimul turneu al Ligii Naționale de handbal masculin.

După una dintre cele mai bune evoluții din actuala stagiune, handbaliștii buzoieni au reușit să depășească una dintre forțele campionatului, ocupanta locului 4, CSM București. Strălucitori în ofensivă, cu toată artileria grea în formă, dar și cu o defensivă ce a funcționat aproape perfect, “lupii” au pus imediat stăpânire pe joc, iar Dumitrana, Renaud-David și Milosevic jr. au fost principalii marcatori în 30 de minute de clasă: 14-12!

HC Buzău a impus același ritm nebun și după pauză, iar echipa fostului ei antrenor, Eliodor Voica, n-a avut soluții. Băieții lui Pero Milosevic, cu același Dumitrana principală gură de foc, s-au distanțat, ajungând la un neverosimil, poate, ecart de șapte goluri cu cinci minute înainte de final, 30-23. Finalul a aparținut CSM-ului, care a marcat de trei ori la rând.

S-a terminat 30-26, iar HC Buzău va încheia pe locul 7 cel mai bun sezon de la promovarea în Liga Națională!

-marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana – 8 goluri, Leo Renaud-David (5), Predrag Vujadinovic (5), Vuk Milosevic (4), Shahoo Nosrati (2), Ionuț Broască (2), Liviu Mironescu (2), Allahkaram Esteki (2).

Marți, de la 13.10, în Sala Rapid, în ultimul meci din campionat, HC Buzău o va întâlni pe Dobrogea Sud Constanța.