LPS Buzău a câștigat cea de-a 12-a ediție a Memorialului “Alexandru Cristian”

Punct final, miercuri după-amiază (23 decembrie) în anul sportiv buzoian, odată cu ultimul fluier al tradiționalei competiții fotbalistice juvenile Memorialul „Alexandru Cristian”, turneu organizat la Sala Sporturilor în amintirea celui care a fost marele portar al Gloriei Buzău.

După ultimele două ediții – anul trecut, competiția nu a avut loc din cauza restricțiilor – care au revenit celor de la CS Eforie, trofeul a rămas de data aceasta acasă! LPS Buzău este marea câștigătoarea a trofeului, care la ediția din acest an, a 12-a, a fost rezervată categoriei de vârstă 2013-2014. Micuții fotbaliști buzoieni, pregătiți de profesorul Ionuț Damir, au câștigat toate cele patru partide susținute în cadrul turneului, la care au mai participat alte patru echipe locale: Metalul (profesor Valentin Liscănoiu), Viitorul (profesor Vasile Tudose), ACS Sport Star (profesor Gabi Ibriș) și CSM Rm. Sărat (profesor Ionuț Ilie). Marele premiu, acordat celui mai bun portar, a ajuns la David Anghel, de la Viitorul Buzău.

• Cel mai tehnic jucător: Răzvan Puică – CSM Rm. Sărat

Organizatorii au mai acordat și două premii speciale, pentru două fetițe viitoare fotbaliste, Alessia Prodeanu (Metalul Buzău) – premiu oferit de unul dintre câștigătorii titlului de cel mai bun jucător al ediției 2010, Iannis Călărașu – și Alessia Stan (Viitorul Buzău).

Turneul a fost organizat de finul regretatului fost mare portar al Gloriei, Gheorghe Guiu, de familia Cristian, cu sprijinul Consiliului Județean Buzău, al Direcției Județene pentru Tineret și Sport, al Asociației Județene de Fotbal, al Acerbis Buzău și P.F. Cotizo.