Lider lovit, dar neclintit

Startul returului n-a fost deloc grozav pentru echipele buzoiene din seria a 2-a a Ligii a 3-a, care au părăsit terenul învinse în două dintre cele trei partide programate sâmbătă după-amiază.

Lidera clasamentului, Metalul, a simţit pentru prima dată gustul înfrângerii în acest campionat, cedând cu 0-1 în derby-ul de pe Milcov, cu CSM Focşani, care a revenit, în urma acestei victorii, pe loc de play-off. Unicul gol a fost marcat pentru vrânceni de Sergiu Arnăutu (78), pe a căror bancă a stat pentru prima dată în acest sezon Adrian Toma, fostul secund al lui Vali Stan în precedentele două sezoane la Metalul!

METALUL: I. Dinu – Puiu, Şt. Nedelcu, Ghinga, D. Mihai – A. Marcu, Antone, Tudorică, D. Stan – Onţel, Cocîrlă. Rezerve: Constantin Mihăescu, Dumitru, Tîrşă, Bardaş, Ed. Păun, Moldoveanu, Şt. Păun, Ionuţ Mihăescu, Batin. Antrenor: Vali Stan

Râmnicul s-a apropiat din nou

CSM Rm. Sărat a profitat de eşecul Metalului de la Focşani şi s-a apropiat la doar două puncte de trupa lui Vali Stan, după victoria logică de la Brăila, scor 4-1. Dănuţ Oprea (26), Andrei Ignat (71) şi Andrei Mateiciuc (66, 79) au marcat pentru CSM în partida de sâmbătă. „Două reprize total diferite, prima, în care am suferit pe construcţie, din cauza nivelului sub cel al Ligii a 4-a, dar şi a faptului că ne-am acomodat greu cu suprafaţa, iar rezultatul de egalitate de pauză adevereşte acest aspect. La pauză am făcut câteva schimbări, atât în echipă, cât şi în modul de abordare tactică a meciului şi am fost net superiori adversarului, cu alte trei goluri, dar şi cu trei bare. Importante au fost punctele puse în joc!”, a spus, la finalul meciului de la Brăila, antrenorul CSM, Marius Tîrîlă.

Limpeziş a fost iar la primire

Şi după o jumătate de campionat şi, s-ar fi presupus, şi ceva experienţă competiţională la acest nivel, Voinţa Limpeziş continuă să arate la fel de rău. După 3-8 în tur, campioana judeţeană a fost surclasată şi pe teren propriu, 1-7 de Aerostar Bacău.

CSM Rm. Sărat va deschide etapa viitoare, a 11-a, cu un meci pe teren propriu, vineri, de la ora 14.00. De la aceeaşi oră, dar a doua zi, sâmbătă, Metalul o va înfrunta în deplasare pe Dinamo Bacău, date care se păstrează şi pentru jocul Unirea Braniştea – Voinţa Limpeziş.