La mustață! Gloria gâfâie pe final, dar ia trei puncte de aur la Brașov

Prolog de infarct al etapei cu numărul 6 al Ligii Florilor. Gloria Buzău era să scape printre degete o partidă pe care a dominat-o copios în prima parte, însă nu a reușit să o controleze în actul secund.

Buzoiencele au rupt echilibrul în minutul 18, atunci când se distanțau la trei lungimi după golul Andrei Moroianu. Avantajul a crescut treptat, Burlachenko, Iuganu și Ilyna ducând echipa lui Daniel Anca la un plus șapte aproape neverosimil, secvență în care meciul părea tranșat încă din prima repriză. La pauză, oaspetele intrau la cabine la adăpostul unui confortabil 21-15, ecart aproape  imposibil de surmontat.

Ce a urmat în a doua repriză este greu de explicat. Gloria a început mai bine, fetele au pus între ele și adversare nouă goluri (15-24 – minutul 34), moment care a adus, probabil, relaxarea în tabăra buzoiană. Au urmat minute la limita incredibilului, cu brașovencele marcând opt goluri consecutive, reușite care au micșorat diferența la un singur gol. Mai mult, în minutul 48, Corona reușea egalarea, prin Pletikosic, iar ceea ce părea o victorie facilă era în pericol să se transforme într-un meci de coșmar.

Din fericire, fetele lui Daniel Anca au fost mai lucide în ultimele zece minute, Moroianu și Iuganu punctând exact în momentele cheie. Golurile Anei Maria, două pe contraatac și unul de la 7 metri, au anulat forcingul brașovencelor, refâcând ecartul de trei lungimi în minutul 58.

Pe final, Klikovac a înscris de două ori, însă reușitele fostei handbaliste de la Gloria  n-au făcut decât să cosmetizeze scorul unei confruntări care-și căpătase deja verdictul. La final, 34-35 și Gloria urcă provizoriu pe un loc 6, poziție în grafic pentru trupa de la Buzău.

Iuganu a fost principala marcatoare a Gloriei, cu unsprezece goluri din treisprezece aruncări. Tamara Pal a înscris de șase ori, având un procentaj imaculat, de sută la sută.

Etapa viitoare, Gloria are din nou un meci de foc, contra unei echipe, SCM Craiova, care vrea să revină în elita handbalului feminin românesc. Întâlnirea cu fostele câștigătoare ale Cupei EHF este programată pe 20 octombrie, la Buzău.