Iureș după pauză declanșat de handbalistele Gloriei!

• SCM Gloria Buzău – CSM Slatina 27-18 (12-12)

La două zile de la confruntarea cu campioana SCM Rm. Vâlcea, pe care au încheiat-o la egalitate, handbalistele Gloriei au revenit pe parchetul Sălii Sporturilor marți seara, pentru partida cu CSM Slatina, programată în etapa a 12-a, penultima a turului.

Programarea aceasta ciudată, cu două meciuri în 48 de ore, e adevărat, pentru ambele echipe-, Slatina disputând la rândul ei restanța cu CSM București-, părea că va lăsa urme. Și cam așa au stat lucrurile în prima parte, în care s-a jucat de la egal la egal, cu oaspetele având momentele lor bune de joc, în care s-au aflat și la conducere pe tabelă. Gloria a început mai bine, a condus cu 4-2 în minutul 10, însă echipa olteană a revenit și a preluat conducerea în minutul 14, 5-4.

Slatina s-a desprins apoi la 2 goluri, avans menținut constant până spre finalul primei reprize, însă oas­petele n-au mai marcat în ultimele 6 minute ale primei jumătăți a meciului și la pauză s-a intrat la egalitate, 12-12. La reluarea partidei, scenariul s-a schimbat complet. Dornică să nu-și dezamăgească fanii și să lase să-i scape cea de-a opta victorie stagională, Gloria a început ca din tun, iar adversarele n-au mai putut ține pasul.

Buzoiencele au revenit la conducere și aveau să se ­des­prindă la 18-13 în minutul 40. Diferența a crescut apoi treptat, iar emoțiile au lipsit într-un final entuziasmant al echipei buzoiene, învin­gătoare la o diferență categorică, 27-18!

Tot marți seară s-a mai disputat din etapa a 12-a a Ligii Naționale partida Minaur Baia Mare – Dunărea Brăila 24-22.

Sâmbătă, pe elevele lui Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie le așteaptă un nou meci, mult mai dificil, în deplasare, la Cisnădie, în ultima etapă a turului.

Marcatoare SCM Gloria: Alina Ilie – 7 goluri, Oana Apetrei – 4 goluri, Ana Maria Simion, Claudia Condurache, Ana Maria Iuganu – câte 3 goluri, Maria Gavrilă – 2 goluri, Andreea Rotaru – 2 goluri, Carmen Stoleru, Raluca Petruș, Andreea Mărginean – câte 1 gol.