Sport

HC Buzău, thriller în Moldova! Super-victorie în ultima secundă la Suceava!

O săptămână full, care a început binişor, cu o remiză la Timişoara şi a continuat ideal, cu o victorie la Sala Sporturilor, cu CSM Bucureşti, s-a încheiat perfect pentru HC Buzău!

Duminică seară, într-una dintre cele mai dure deplasări din campionat, echipa buzoiană a întâlnit-o pe CSU Suceava, în etapa a 20-a a Ligii Naţionale. Un meci pe care „lupii” l-au avut tot timpul sub control era să se termine dramatic! Buzoienii s-au văzut egalaţi la 27 în minutul 57, iar cu 50 de secunde înainte de final Tîrzioru a adus Suceava în avantaj: 28-27!

Inuman să pierzi un astfel de meci, dar deznodământul a fost schimbat în ultimele secvenţe. Milosevic Jr., Vuk, a egalat pe atacul buzoian, iar Aleksandar Glendza a trimis o explozie în poarta Sucevei fix în ultima secundă! 28-29 scor final, trei puncte uriaşe pentru băieţii lui Pero Milosevic pentru care emoţiile barajului sunt acum departe!

Au marcat pentru HC Buzău: Aleksandar Glendza, Zamfir Dumitrana şi Vuk Milosevic, câte 6 goluri, Liviu Mironescu şi Bogdan Baican, câte 3, Ionuţ Broască şi Sergio Barros, câte 2, şi Florin Bejinariu, unul.

Pentru HC Buzău, care a urcat pe locul 8 după victoria de la Suceava, la 7 puncte de poziţiile de baraj, urmează o pauză în campionat până pe 5 martie, deplasare la Turda.

Articole similare