HC Buzău, pradă deloc ușoară pentru „câini”

HC Buzău n-a fost deloc o gazdă „ospitalieră” pentru campioana Dinamo, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor în cadrul etapei a 24-a a Ligii Naționale. Eliminați din cupele europene și concentrați doar asupra campionatulului, unde nu mai au voie să facă niciun pas greșit până la finalul sezonului regulat, în perspectiva play-offului și a luptei pentru un nou titlu, bucureștenii au venit la Buzău cu un singur gând, să ia toate cele 3 puncte.

Campioana s-a lovit însă de o replică extrem deHC Buzau,puternică din partea buzoienilor, care au revenit de fiecare dată când au fost conduși și chiar s-au

desprins și la două goluri, 11-9, în minutul 18. Însă pentru Dinamo a urmat o perioadă intensă, cu 6 reușite consecutive, scorul devenind 11-15, diferență de 4 goluri, care avea să se păstreze până la finalul primei reprize (14-18). În repriza secundă, handbaliștii buzoieni au încercat să rămână apoape de adversari și s-au apropiat cel mai mult la un singur gol.

Dinamo a știut însă cum să gestioneze momentele respective și s-a desprins apoi decisiv pe final, 32-29. Pentru HC Buzău, care a evoluat aseară, la Turda, într-o restanță din etapa a 23-a, urmează, miercuri, tot la Sala Sporturilor, meciul cu Steaua București, din penultima etapă a sezonului regulat.

Marcatori HC Buzău: Mihai Asoltanei – 7 goluri, Shahoo Nosrati – 5 goluri, Petru Stroe – 3 goluri, Liviu Mironescu, Răzvan Istrate, Denis Olteanu, Marius Anton și Ibrahima Diaw – câte 2 goluri, Cătălin Scarlat, Robert Burlacu, Claudiu {imicu și Florin Chircă – câte 1 gol