HC Buzău, pe val după o nouă victorie în Liga Zimbrilor

• CSU Suceava – HC Buzău 23-24 (13-12)

A fost nevoie de victoria de la Sala Sporturilor asupra Timișoarei, ca HC Buzău să-și recâștige încrederea și să reintre cu șanse reale în lupta pentru evitarea retrogradării. Zonă în care handbaliștii buzoieni sunt principalii protagoniști, după ce au reușit, într-un meci din etapa a 17-a, să învingă la Suceava, pe localnica CSU, exact una dintre rivale.

La capătul unui joc extrem de palpitant și echilibrat, în care balanța se putea înclina în favoarea oricăreia dintre echipe, HC Buzău a dat lovitura și s-a impus cu 24-23, obținând 3 puncte uriașe. Suceava și Buzăul s-au anihilat reciproc și niciuna dintre ele n-a reușit, pe parcursul jocului să se desprindă la mai mult de două goluri. Perioadele cu avantaj pe tabelă au alternat, de la 2-1 (min. 5), la 3-5 (min. 11) și de la 10-10 (min. 24) la 13-12 (pauză). Buzoienii au început în atac repriza secundă și au preluat conducerea, 14-13, în minutul 34, după o reușită a lui Asoltanei, din nou principalul realizator al HC.

Aceeași alternanță la conducere a fost scenariul după care s-au desfășurat în continuare ostilitățile, dar dramatismul s-a accentuat în final. În minutul 53, Suceava conducea cu 21-20, dar buzoienii au reușit o serie magică de 4 goluri la rând, 21-24! Gazdele au avut ultimul cuvânt, dar toate punctele au plecat în final la Buzău, 23-24. Cu această victorie, echipa buzoiană a făcut rocada în clasament cu cea suceveană și a egalat-o la puncte, 12, pe CSM Bacău, ocupanta locului 11. La rând urmează un nou meci de o importanță capitală, cu CSM Făgăraș, miercuri, la Sala Sporturilor.

Marcatori HC Buzău: Mihai Asoltanei – 7 goluri, Andrei Grasu – 5 goluri, Petru Stroe – 4 goluri, Cătălin Scarlat – 3 goluri, Ibrahima Diaw  – 2 goluri, Robert Burlacu – 2 goluri, Liviu Mironescu – 1 gol