HC Buzău, egal de prestigiu în fața vicecampioanei!

• HC Buzău – Steaua București 23-23 (11-11)

Câteva secunde doar le-au lipsit handbaliștilor buzoieni să încheie en-fanfare o serie de partide de foc, susținute numai împotriva celor mai tari echipe din campionat, exceptând doar lidera, Dobrogea Sud Constanța. Miercuri seară, la Sala Sporturilor, în penultima etapă a sezonului regulat, a 25-a, echipa buzoiană a primit vizita vicecampioanei Steaua. O partidă pe care elevii lui Eliodor Voica au abordat-o doar cu gândul la victorie, și acest lucru s-a văzut din start și s-a demonstrat pe parcursul primei reprize.

Cu foștii dinamoviști Mihai Asoltanei și Liviu Mironescu vârfuri de lance, HC Buzău s-a aflat la conducere în majoritatea timpului, cu excepția perioadelor în care Steaua reușea să egaleze, niciodată însă să treacă și în avantaj. La pauză, tabela indica un egal oarecum injust, 11-11. Raportul de forțe s-a schimbat însă în prima jumătate a părții secunde. Presiunea vicecampioanei a crescut tot mai mult, iar gazdele au cedat.

,,Militarii” s-au desprins și la 4 goluri, 19-15 în minutul 42, și părea că zarurile au fost aruncate. Într-un final extrem de tensionat, buzoienii au revenit pe tabelă și chiar au preluat conducerea cu 2 minute înainte de final: 23-22! Oaspeții au egalat în minutul următor, apoi Buzăul a avut șansa golului victoriei, însă mingea de pe atacul respectiv a nimerit bara! S-a terminat egal, 23-23, un rezultat care nu ajută foarte mult echipa buzoiană în perspectiva play-outului, care a mai coborât un loc în clasament după etapa de miercuri.

Marcatori HC Buzău: Mihai Asoltanei – 7 goluri, Liviu Mironescu, Petru Stroe și Shahoo Nosrati – câte 4 goluri, Marius Anton – 3 goluri și Ibrahima Diaw – 1 gol

Duminică, la Călărași, finalul sezonului regulat

HC Buzău va încheia prima parte a campionatului duminică după-amiază, de la ora 17,00, în deplasare, cu Dunărea Călărași. După aceea, primele opt clasate merg în turneul play-off pentru titlu și cupele europene, iar ultimele șase participă la turneul play-out, pentru menținerea în Liga Națio­nală.