HC Buzău – Dobrogea Constanța: ca niciodată și ca întotdeauna!

HC Buzău a avut șansa de a rescrie tradiția meciurilor cu Dobrogea Sud Constanța, un adversar de care nu s-a putut atinge în niciuna dintre confruntările directe care au avut loc de la promovarea în Liga Națională, duminică seară, la Sala Sporturilor, în ultima reprezentație din acest an.

Cu două meciuri în plus, dar și încărcată la maxim după eșecul surprinzător al lui Dinamo la Baia Mare, care a fixat-o și mai bine în fruntea clasamentului, Constanța a venit la Buzău în postura de mare favorită, unde urmau să întâlnească o echipă în suferință, care nu mai câștigase de 7 etape și care abia-abia scosese un egal la Alexandria, cu o săptămână în urmă. Cu spatele la zid, Buzăul a încercat să scoată cât mai mult posibil din această întâlnire. Începutul a fost echilibrat, s-a mers cap la cap cam până în ultimele opt minute ale primei reprize, când Constanța și-a luat avânt și s-a desprins pe tabelă, dar ghiuleaua de la 9 metri, a lui Glendza, din ultima aruncare, a păstrat o diferență rezonabilă după primele 30 de minute: 12-14.

Un adevărat thriller a fost după pauză! Reușitele lui Dumitrana, Glendza și Mironescu, dar și intervențiile lui Babasafari au ținut Buzăul în joc, iar în minutul 50 golul lui Milosevic Jr. a adus gazdele în avantaj: 17-16! Din păcate, în loc de urcuș, a fost cădere, iar Constanța a întors tabela, cu trei goluri consecutive, 17-19! Apoi câte un gol de fiecare, 18-20, plus reușita lui Mironescu, cu ceva mai mult de două minute până la final. Însă tot Liviu a ratat la atacul următor șansa egalării, iar Komogorov, când mai erau 6 secunde, a dat sentința: 19-21, scor final.

Eșecul de duminică fixează echipa buzoiană pe locul 12 după 15 etape, la numai un punct distanță de locurile de baraj. Liga Națională de handbal masculin se reia la începutul lunii februarie, cu un meci pe care HC Buzău îl va susține în deplasare cu CSM Focșani.