Doar Râmnicul a jucat. Meciurile Gloriei și Metalului au fost amânate turneul 4, probabil tot la Sf. Gheorghe

Infectările cu coronavirus au început să dea peste cap din ce în ce mai mult sportul buzoian! După cele 10 cazuri pozitive de la HC Buzău (9 jucători + antrenorul Pero Milosevic)și 3 de la echipa de fotbal SCM Buzău (antre­norul Ilie Stan și jucătorii Ghingași Perju), și Metalul a fost lovită de temutul virus. Cătălin Bardaș a fost retestat pozitiv, testul lui Dan Stan a fost neconcludent, iar ultimul care a aflat verdictul a fost căpitanul Costi Ispir, depistat pozitiv. Metalul a cerut Federației amânarea partidei pe care ar fi trebuit să o dispute sâmbăta trecută, pe terenul sintetic, împotriva Progresului Spartac. Cererea a fost acceptată, iar meciul a fost reprogramat pentru marți, 3 noiembrie, de la ora 14.00. Pauză a avut, sâmbătă, și Gloria Buzău. La adversara buzoienilor, Viitorul Tg. Jiu, DSP Gorj a declarat focar de coronavirus și a trimis toată echipa în izolare, după ce nu mai puțin de 9 jucători au fost depistați pozitiv la testarea dinaintea meciului de la Buzău. Și această partidă va fi reprogramată, formația din Crâng urmând să se afle la cea de-a doua asemenea experiență după episodul cu Csikszereda Miercurea Ciuc, meciul împotriva echipei ciucane urmând să aibă loc mâine, la ora 15.00.

CSM Rm. Sărat a uitat să mai câștige

După un start perfect de sezon, cu patru victorii în primele patru partide, CSM Rm. Sărat se află în cădere liberă. Râmnicenii au ajuns acum la trei jocuri fără victorie, din care ultimele două au fost înfrângeri, cea mai recentă sâmbătă, surprinzător, în deplasarea de la ultima clasată, CS Făurei, 0-1. Într-un meci în care brăilenii au avut doar doi (!) jucători pe foaia de joc ca rezerve și în care Bănel Nicoliță a ratat un penalty înainte de pauză, sentința a dat-o chiar fostul atacant al Râmnicului, Valentin Lungoci, cu zece minute înainte de final. Cu două etape înainte de finalul turului, râmnicenii au coborât pe locul 3și vor evolua sâmbătă cu CSM Bacău, ultimul meci de pe teren propriu din acest an.