Handbaliștii, obiectiv îndeplinit!

• HC Buzău – CSM Bacău 27-23 (14-12)

Meci de care pe care, miercuri seară, la Sala Sporturilor, între două dintre echipele care se află în luptă directă pentru salvarea de la retrogradare. HC Buzău nu avea voie, sub nicio formă, să piardă întâlnirea cu CSM Bacău, formație de care avea ocazia să se distanțe decisiv înaintea play-out-ului, de care, e adevărat, ne mai despart totuși 6 etape. Elevii lui Eliodor Voica au început în atac partida și s-au aflat tot timpul la conducere pe durata primei reprize.

E adevărat, la diferențe mici, de două sau trei goluri, lăsând însă în permanență impresia că situația este sub control. Gazdele au intrat la pauză cu un avans de 2 goluri, care, din păcate, s-a evaporat rapid în startul reprizei secundă, începută extrem de rău de echipa buzoiană. Băcăuanii au luat conducerea după 5 goluri consecutive înscrise între minutele 34 și 40: 15-14 – 15-18! De la 15-18, buzoienii au egalat la 19 în minutul 47, după reușita lui Andrei Grasu, cel mai bun marcator în meciul de miercuri, apoi s-au desprins la 23-20 în minutul 54, avans ce s-a dovedit a fi decisive la final, când tabela a indicat scorul de 27-23. Cu această victorie, HC Buzău a urcat pe locul 10, cu 18 puncte și așteaptă confruntarea din etapa viitoare, de la Focșani.

Marcatori HC Buzău: Andrei Grasu – 7 goluri, Mihai Asoltanei – 5 goluri, Petru Stroe – 4 goluri, Răzvan Istrate – 3 goluri, Liviu Mironescu – 3 goluri, Ibrahima Diaw – 2 goluri, Cătălin Scarlat, Robert Burlacu și Marius Anton – câte 1 gol