Handbalistele Gloriei, reîncărcate după „dubla” de coșmar cu CSM București

• Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 25-20 (13-11)

Gloria s-a transformat total după ce fusese zdruncinată rău în startul sezonului, de CSM București, care o surclasase și în Cupă și în campionat, o „dublă” în urma căreia suporterii începuseră să-și pună întrebări asupra potențialului echipei, mai ales că urmau și meciurile din Europa. Joi după-amiază, handbalistele Gloriei au debutat în turneul 2 al Ligii Naționale de la Sf. Gheorghe, împotriva unei adversare comparabilă ca nivel și ca obiective, Măgura Cisnădie.

Ferită de cazuri pozitive în lot în rândul jucătoarelor, spre deosebire de adversară, unde antrenorul Alexandru Weber nu s-a putut baza pe centrul croat Blazevic și pe portărița Prodan, echipa buzoiană și-a etalat din nou armele care, sezonul trecut, chiar și încheiat prematur, au dus-o în Final Four-ul Cupei României și în pragul grupelor Ligii Europa (fosta EHF). Cu sârboaica Andela Janjusevic și cu Ana Maria Iuganu irezistibile la semicerc, dar și cu o poartă în care Alina Iordache a oferit siguranță și încredere, Gloria a controlat în permanență partida, aflându-se tot timpul la conducere. Ardelencele s-au apropiat cel mai mult doar la un singur gol și numai în finalul primei reprize și în startul părții secunde. În rest, fetele lui Ovidiu Mihăilă au gestionat tot timpul o diferență de 3-4 goluri, maximum de 5 venind chiar în final, după reușitele celor mai bune jucătoare, Janjusevic și Iuganu, ultima stabilind, de altfel, și scorul final 25-20! „Fetele noastre au demonstrat că această echipă trăiește, nu așa cum se vorbește. Am făcut un joc tactic foarte bun, iar jucătoarele noastre au arătat atitudine și determinare și cred că am meritat victoria”, a declarat, după meci,  antrenorul Gloriei, Ovidiu Mihăilă. Un start perfect, așadar, care a adus și primele 3 puncte în noul campionat, zestre care se poate dubla după al doilea meci, de vineri, împotriva celor de la CSU Cluj Na­poca.

SCM Gloria: Iordache, Polocoșer – Iuganu – 8 goluri, Janjusevic (8), Rotaru (5), Petrovic (2), Moraru (1), Ilie (1), Munteanu, Stoleru, Klikovac, Subțirică, Livrinikj. Antrenor: Ovidiu Mihăilă

Până la închiderea edi­ției, din etapa a 2-a a Ligii Naționale, se mai jucaseră joi meciurile: CSU Cluj Napoca – Dacia Mioveni 25-32, SCM Rm. Vâlcea – CSM Slatina 28-25 și Dunărea Brăila – CSM Galați 22-17.

Cluj Napoca, Craiova și Chișineu-Criș, ordine viitoarelor adversare

Gloria mai are de jucat trei partide în cadrul turneului 2 al Ligii Na­ționale de la Sf. Gheorghe, contând pentru etapele 3-5. După partida de vineri, cu CSU Cluj Napoca, turneul ia o pauză de o zi, sâmbătă, și va reveni duminică cu meciurile rundei a 4-a, când Gloria o va întâlni pe SCM Craiova. Luni, 2 noiembrie, va fi o nouă zi de pauză, apoi marți, în ultima partidă, echipa buzoiană o va întâlni pe nou promovata Crișul Chișineu-Criș.