Handbalistele Gloriei, cu o clasă peste Zalăul lui Tadici

Gloria păşeşte apăsat către prima participare din istoria handbalului buzoian într-o cupă europeană. Handbalistele Gloriei au mai depăşit un obstacol dificil, trecând, la Sala Sporturilor, de Zalăul lui ­Gheorghe Tadici, o formaţie redutabilă oriunde şi oricând. Astfel au stat lucrurile cel puţin în prima repriză, în care tinerele jucătoare ardelence au chinuit serios mult mai experimentata echipă buzoiană.

Încă din start, Gloria a pus stăpânire pe joc şi a condus cu 2-0 şi 3-1, însă jucătoarea de echipa naţională Dana Abed-Kader a reuşit să egaleze la 4. Ardelencele au prins curaj şi chiar au trecut în avantaj, 7-6. Gazdele au marcat însă de patru ori la rând, iar la vestiare Gloria a intrat cu un avans de 2 goluri, 10-8. Echilibrată a fost şi prima parte a reprizei secunde. Apoi,  de la 15-14 în minutul 44, buzoiencele au marcat de cinci ori la rând în 6 minute, 22-15 fiind cea mai mare diferenţă înregistrată în meci. Pe final, Zalăul a mai redus din handicap şi s-a terminat 23-18 pentru Gloria, aceasta fiind cea de-a 11-a victorie în campionat.

Echipa buzoiană a acumulat 35 de puncte şi este la un punct de locul 3, ocupat de Minaur Baia Mare, pe care o va întâlni joi seară, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor, în sferturile de finală ale Cupei României.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Ana Maria Simion – 6 goluri, Carmen Stoleru – 5 goluri, Alina Ilie – 5 goluri, Alexandra Subţirică – 2 goluri, Claudia Condurache – 2 goluri, Andreea Rotaru, Raluca Petruş şi Andreea Mărginean – câte 1 gol