Greu fără antrenor! Metalul, făcută KO pe sintetic

Cu o etapă înainte de finalul turului, Metalul a făcut un pas în spate în lupta pentru un loc în play-off. Fără antrenorul principal Vali Stan, infectat cu Covid și internat la Spitalul din Rm. Sărat, de asemenea și fără unul dintre secunzi și, totodată, finanțatorul echipei, Patrick Benga, și el testat pozitiv și aflat în izolare la București, echipa buzoiană a pierdut, poate, cel mai important meci de până acum. Una dintre contracandidatele buzoienilor la un loc în Top 4 și, totodată, una dintre favoritele principale la promovare, Oțelul Galați a venit pe sintetic doar cu gândul la toate cele trei puncte. O greșeală a lui Rareș Șerban s-a soldat cu o ,,indirectă” din interiorul careului, iar moldoveanul Vasile Jardan a deschis scorul cu un șut imparabil aproape de vinclu (24). Me­talul a egalat după numai șase minute, în urma reușitei lui Atomei, dar până la pauză Oțelul a irosit două mari ocazii, la reluarea lui Cojocaru în transversală (40) și la șutul lui Cireș, scos de Șerban (43). După pauză, Metalul nu a mai avut nici măcar realizările din prima parte, oricum puține, iar gălățenii n-au mai putut fi opriți. Demian a marcat golul 2 la șase minute de la reluare, Șerban s-a mai opus în două rânduri salvator la execuțiile lui Jardan (56) și Cisotti (59), pentru ca sentința să se dea în minutul 70, după penalty-ul just acordat și transformat de Cisotti. Pentru Metalul, urmează nu mai puțin de trei partide în deplasare: sâmbătă, la Făurei, în ultima etapă a turului și apoi la Bacău, cu Dinamo, și la Rm. Sărat, în primele două jocuri din retur. Într-o altă partidă din serie, râmnicenii au pierdut cu 1-2 în fața celor de la CSM Focșani.

Metalul: R. Șerban – Ceau­șu, Șt. Nedelcu, Mihă­eș (83 Stănică), Șt. Păun – Atomei (83 C. Petre), D. Stan, Tudorică, Ispir – Cl. Zamfirescu, A. Iacob (63 A. Pavel). Antrenor: Adrian Toma